| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość non-profit > Jak zaksięgować rabat cenowy na zakupione towary

Jak zaksięgować rabat cenowy na zakupione towary

Fundacja prowadząca działalność gospodarczą otrzymała od swojego stałego dostawcy rabat cenowy na zakupione towary. Jak należy to zaksięgować?


Rabat finansowy wpływa na cenę nabycia towarów. Jego ewidencja uzależniona jest od tego, czy towary objęte rabatem już sprzedano, czy nie. Rabat dotyczący sprzedanych towarów zmniejsza koszt własny sprzedaży, natomiast jeśli towary znajdują się nadal w magazynie - zmniejsza ich cenę nabycia.

Rabat cenowy oznacza zmniejszenie ceny jednostkowej towarów. Dlatego wpływa on bezpośrednio na ich cenę nabycia. Wynika to wprost z przepisów ustawy o rachunkowości, zgodnie z którą cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów obejmująca kwotę należną sprzedającemu, obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.

Rabat finansowy może być udzielony już w momencie zakupu - ujmowany jest wówczas na fakturze dokumentującej dostawę, lub później - w takiej sytuacji sprzedawca wystawia fakturę korygującą. W pierwszym przypadku rabat nie jest oddzielnie ewidencjonowany, ponieważ zmniejsza on wartość towarów już w momencie zakupu. Są więc one wprowadzane do magazynu w niższej wartości już w momencie nabycia. W przypadku natomiast otrzymania faktury korygującej ewidencja rabatu następuje albo poprzez zmniejszenie wartości towarów wykazywanych na koncie magazynowym, albo - jeśli towary zostały już sprzedane - jako zmniejszenie kosztu własnego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W pytaniu nie zaznaczono, w jaki sposób udokumentowano rabat oraz czy towary objęte rabatem już sprzedano, czy nie, dlatego w przykładach przedstawione zostaną obydwie wersje.

PRZYKŁAD

Fundacja zakupiła od stałego dostawcy towar o wartości 25 000 zł. Bezpośrednio przy realizacji zakupu sprzedawca udzielił fundacji rabatu w wysokości 10%, uwzględniając to w fakturze. W związku z tym cena nabycia wyniesie: 25 000 zł × 10% = 2500 zł.

1. Zakup towaru - faktura VAT

- wartość netto - 22 500 zł

- VAT - 4950 zł

Wn „Rozliczenie zakupu” 22 500

Wn „VAT naliczony” 4 950

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 27 450

2. Przyjęcie towaru do magazynu

Wn „Towary” 22 500

Ma „Rozliczenie zakupu” 22 500

3. Sprzedaż - faktura VAT

- wartość netto 27 000 zł

- VAT - 5940 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 32 940

Ma „VAT należny” 5 940

Ma „Przychody ze sprzedaży” 27 000

4. Ustalenie kosztu własnego

Wn „Koszt własny sprzedaży” 22 500

Ma „Towary” 22 500

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK