| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > System sprawozdawczości wewnętrznej a kontrola wewnętrzna

System sprawozdawczości wewnętrznej a kontrola wewnętrzna

Co to jest system sprawozdawczości wewnętrznej danej firmy? Na czym on polega? Czy to jest to samo co system kontroli wewnętrznej?

RADA

System sprawozdawczości wewnętrznej to raporty i sprawozdania sporządzane na wewnętrzne potrzeby jednostki. Natomiast rolą systemu kontroli wewnętrznej jest zapobieganie niekorzystnym zjawiskom, wykrywanie nieprawidłowości oraz ich korygowanie.

UZASADNIENIE

System sprawozdawczości wewnętrznej stanowią sprawozdania (raporty) dostosowane do potrzeb kierownictwa jednostki lub kierowników centrów odpowiedzialności. Przykładowymi raportami wewnętrznymi mogą być: sprawozdanie z realizacji projektów inwestycyjnych, sprawozdanie z wykonania budżetu kosztów, sprawozdanie z wykonania budżetu sprzedaży. Sprawozdawczość wewnętrzna może być również pomocna przy sporządzaniu sprawozdania finansowego, np. budżet przepływów pieniężnych przy określeniu wartości odzyskanej środków trwałych, które są gospodarczo nieprzydatne. Może być ona także wykorzystana na potrzeby kontroli wewnętrznej lub audytu, jednak jej przeznaczenie może być znacznie szersze. Formę i zakres sprawozdawczości wewnętrznej określa samodzielnie jednostka gospodarcza. Nie ma w tym zakresie szczegółowych regulacji prawnych. Natomiast system kontroli wewnętrznej jest powszechnie stosowanym sposobem na zapewnienie należytej dbałości o właściwy przebieg procesów i ochronę interesu firmy.

dr hab. prof. US Waldemar Gos

Uniwersytet Szczeciński, Instytut Rachunkowości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK