| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Które jednostki muszą przetłumaczyć sprawozdanie finansowe przez tłumacza przysięgłego

Które jednostki muszą przetłumaczyć sprawozdanie finansowe przez tłumacza przysięgłego

Jeden z udziałowców spółki z o.o. jest Niemcem. Czy spółka ma ustawowy obowiązek przetłumaczenia sprawozdania finansowego przez tłumacza przysięgłego na język niemiecki?

RADA

Spółka z o.o. z kapitałem zagranicznym nie ma ustawowego obowiązku przetłumaczenia jednostkowego sprawozdania finansowego przez tłumacza przysięgłego. Taki obowiązek może jednak wynikać z umowy spółki.

UZASADNIENIE

Ustawowy obowiązek przetłumaczenia sprawozdania finansowego przez tłumacza przysięgłego dotyczy:

•  jednostek dominujących niesporządzających skonsolidowanego sprawozdania finansowego,

•  oddziału instytucji kredytowej lub finansowej.

Niektóre jednostki dominujące na mocy art. 56 uor nie mają obowiązku sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Z tego przepisu wynika, że jednostki dominujące, które jednocześnie są jednostkami zależnymi i mają siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogą nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli:

•  jednostka wyższego szczebla posiada co najmniej 90% udziałów tej jednostki, a wszyscy pozostali udziałowcy tej jednostki wyrazili na to zgodę,

•  jednostka dominująca wyższego szczebla obejmie konsolidacją zarówno zależną od niej jednostkę dominującą, jak i wszystkie jednostki zależne od jednostki dominującej zwolnionej ze sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Jednostki te muszą składać we właściwym rejestrze sądowym oraz złożyć w celu ogłoszenia skonsolidowane sprawozdanie finansowe wraz ze skonsolidowanym sprawozdaniem z działalności jednostki dominującej wyższego szczebla oraz opinię biegłego rewidenta w ciągu 30 dni od dnia jego zatwierdzenia. Sprawozdania te muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Oznacza to, że co do zasady ustawa o rachunkowości nie nakłada na spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe oraz jednostki sporządzające uproszczone sprawozdanie finansowe obowiązku przetłumaczenia sprawozdania finansowego przez tłumacza przysięgłego. Taki obowiązek może jednak wynikać z umowy (statutu) spółki, w której udziałowcy zagraniczni mogą takie prawo sobie zastrzec. Na ogół jednak wystarczy przetłumaczenie sprawozdań finansowych i innych raportów przez zwykłego tłumacza, znającego język finansowo-rachunkowy.

Co należy rozumieć przez jednostkę dominującą wyższego szczebla

Jednostka dominująca wyższego szczebla to jednostka będąca spółką handlową lub przedsiębiorstwem państwowym, która jest jednostką dominującą w stosunku do jednostki dominującej niższego szczebla.

•  art. 56 ust. 2, art. 69 ust. 4, art. 70 ust. 1a i 1b ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223

Gyöngyvér Takáts

ekonomista

reklama

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »