| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Które jednostki muszą przetłumaczyć sprawozdanie finansowe przez tłumacza przysięgłego

Które jednostki muszą przetłumaczyć sprawozdanie finansowe przez tłumacza przysięgłego

Jeden z udziałowców spółki z o.o. jest Niemcem. Czy spółka ma ustawowy obowiązek przetłumaczenia sprawozdania finansowego przez tłumacza przysięgłego na język niemiecki?

RADA

Spółka z o.o. z kapitałem zagranicznym nie ma ustawowego obowiązku przetłumaczenia jednostkowego sprawozdania finansowego przez tłumacza przysięgłego. Taki obowiązek może jednak wynikać z umowy spółki.

UZASADNIENIE

Ustawowy obowiązek przetłumaczenia sprawozdania finansowego przez tłumacza przysięgłego dotyczy:

•  jednostek dominujących niesporządzających skonsolidowanego sprawozdania finansowego,

•  oddziału instytucji kredytowej lub finansowej.

Niektóre jednostki dominujące na mocy art. 56 uor nie mają obowiązku sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Z tego przepisu wynika, że jednostki dominujące, które jednocześnie są jednostkami zależnymi i mają siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogą nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli:

•  jednostka wyższego szczebla posiada co najmniej 90% udziałów tej jednostki, a wszyscy pozostali udziałowcy tej jednostki wyrazili na to zgodę,

•  jednostka dominująca wyższego szczebla obejmie konsolidacją zarówno zależną od niej jednostkę dominującą, jak i wszystkie jednostki zależne od jednostki dominującej zwolnionej ze sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Jednostki te muszą składać we właściwym rejestrze sądowym oraz złożyć w celu ogłoszenia skonsolidowane sprawozdanie finansowe wraz ze skonsolidowanym sprawozdaniem z działalności jednostki dominującej wyższego szczebla oraz opinię biegłego rewidenta w ciągu 30 dni od dnia jego zatwierdzenia. Sprawozdania te muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Oznacza to, że co do zasady ustawa o rachunkowości nie nakłada na spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe oraz jednostki sporządzające uproszczone sprawozdanie finansowe obowiązku przetłumaczenia sprawozdania finansowego przez tłumacza przysięgłego. Taki obowiązek może jednak wynikać z umowy (statutu) spółki, w której udziałowcy zagraniczni mogą takie prawo sobie zastrzec. Na ogół jednak wystarczy przetłumaczenie sprawozdań finansowych i innych raportów przez zwykłego tłumacza, znającego język finansowo-rachunkowy.

Co należy rozumieć przez jednostkę dominującą wyższego szczebla

Jednostka dominująca wyższego szczebla to jednostka będąca spółką handlową lub przedsiębiorstwem państwowym, która jest jednostką dominującą w stosunku do jednostki dominującej niższego szczebla.

•  art. 56 ust. 2, art. 69 ust. 4, art. 70 ust. 1a i 1b ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223

Gyöngyvér Takáts

ekonomista

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK