| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Sprawozdanie finansowe składane przez podatkową grupę kapitałową

Sprawozdanie finansowe składane przez podatkową grupę kapitałową

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „organ podatkowy”) w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż podatkowa grupa kapitałowa nie jest zobowiązana do składania sprawozdania finansowego. Dotyczy to również tych przypadków, gdy skład podatkowej grupy kapitałowej pokrywa się ze składem grupy utworzonej dla celów rachunkowych i dominująca spółka tej ostatniej grupy sporządza sprawozdanie skonsolidowane (sygn. IPPB3/423-5/10-4/MS).

 

W przedmiotowym stanie faktycznym kwestia dotyczyła podatkowej grupy kapitałowej - podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, w której skład wchodzą dwie spółki. Spółka reprezentująca podatkową grupę kapitałową złożyła wniosek o interpretację, w którym zwróciła się z pytaniem, czy zawarte w art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654, dalej „ustawa o CIT”) sformułowanie „podatnicy obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego” dotyczy również podatkowej grupy kapitałowej?

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o CIT podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Spółka zaprezentowała we wniosku stanowisko, zgodnie z którym sformułowanie zawarte w art. 27 ust. 2 ustawy o CIT „podatnicy obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego” nie dotyczy podatkowej grupy kapitałowej.

W uzasadnieniu wniosku spółka wskazała, iż obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego wynikać może jedynie z ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r., Nr 152, poz. 1223, dalej „ustawa o rachunkowości”),  podczas gdy ustawa ta nie wymienia podatkowej grupy kapitałowej w tym kontekście.

Spółka wskazała ponadto, iż sprawozdania finansowe sporządzają spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej, ale utworzenie grupy oznacza dla tych spółek utratę podmiotowości prawno-podatkowej na gruncie ustawy o CIT. W konsekwencji od momentu utworzenia grupy, nie można ich traktować jako „podatników zobowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego”, ponieważ nie posiadają one statusu podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Dodatkowo, we wniosku spółka wskazała, że nie można utożsamiać pojęcia grupa kapitałowa, o którym mowa w ustawie o rachunkowości z pojęciem podatkowa grupa kapitałowa, o którym mowa w ustawie o CIT, a w konsekwencji skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej nie może być utożsamiane ze sprawozdaniem finansowym podatkowej grupy kapitałowej.

Po rozpatrzeniu wniosku organ podatkowy uznał, iż stanowisko spółki jest prawidłowe. Reasumując, organ podatkowy potwierdził, iż podatkowa grupa kapitałowa nie jest podatnikiem „zobowiązanym do sporządzenia sprawozdania finansowego” i dlatego nie musi takiego sprawozdania składać w urzędzie skarbowym.

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »