| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Zmiana obowiązków związanych z publikacją sprawozdań finansowych

Zmiana obowiązków związanych z publikacją sprawozdań finansowych

Ustawa deregulacyjna bis zniosła obowiązek publikowania rocznych sprawozdań finansowych w „Monitorze Polskim B”. Zmiana ta w istotny sposób zmniejszy koszty wykonania obowiązków informacyjnych przedsiębiorców.


Z dniem 1 stycznia 2013 r. zostanie zlikwidowany „Monitor Polski B” (art. 23 ustawy deregulacyjnej). „Monitor Polski B” zostanie wykreślony z listy dzienników urzędowych. Sprawozdania finansowe, ogłoszenia i obwieszczenia przedsiębiorców oraz inne akty prawne, a także informacje, komunikaty, ogłoszenia i obwieszczenia organów, instytucji i osób, przekazane i nieogłoszone w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B” do 31 grudnia 2012 r., będą ogłaszane na nowych zasadach.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 70 ustawy o rachunkowości jednostki, których sprawozdanie finansowe podlega obligatoryjnemu badaniu, mają obowiązek (a dokładnie obowiązek ten nałożony jest na kierownika jednostki) jego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B”. Obowiązek ten dotyczy jednostek, które zgodnie z art. 69 ustawy o rachunkowości składają sprawozdanie finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego, jak również podmiotów nieobjętych KRS, takich jak osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czy spółki cywilne.

Ustawa z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców wprowadza od 1 stycznia 2013 r. zmiany w ustawie o rachunkowości we wskazanych wyżej art. 69 i 70 polegające na:

1) zniesieniu obowiązku publikacji sprawozdań finansowych wraz z towarzyszącymi dokumentami w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B” dla jednostek, które składają sprawozdania finansowe do KRS (informacja o wpisie do KRS o złożeniu sprawozdania jest automatycznie publikowana w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”),

2) zastąpieniu obowiązku publikacji sprawozdań finansowych wraz z towarzyszącymi dokumentami w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B” obowiązkiem publikacji w ogólnokrajowym dzienniku urzędowym „Monitor Sądowy i Gospodarczy” dla jednostek nieobjętych przepisami KRS.

Zmianie uległ także zakres przedmiotowy dokumentów składanych do KRS przez oddziały instytucji kredytowych i finansowych (przy jednoczesnym zniesieniu obowiązku publikacji w „Monitorze Polskim B”).

 (...)

 Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Zniesienie obowiązku publikacji sprawozdań finansowych w „Monitorze Polskim B”

 


• art. 4 ust. 3 pkt 7, art. 64 ust. 1 i 4, art. 64a, art. 64b, art. 69 i 70 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378

• art. 4 i 23 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców - Dz.U. Nr 232, poz. 1378

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK