REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie skutki dla jednostki niesie obowiązek badania sprawozdania finansowego

Kwieciak-Kasztelan Aleksandra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek badania sprawozdania finansowego jednostki powoduje określone w Ustawie o Rachunkowości (Dz. U. Nr 152, poz. 1223 ze zm.) skutki dla ksiąg i sprawozdania finansowego. Jednostka, która weszła w obowiązek badania swojego sprawozdania, nie może stosować bowiem pewnych uproszczeń dozwolonych w Ustawie, które mogła stosować do tej pory.


Między innymi, jednostka nie może już dokonywać kwalifikacji umów (np. umowa leasingowa)  dotyczących przyjęcia do używania obcych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wyłącznie według zasad określonych w przepisach podatkowych. Oznacza to, iż środki trwałe używane przez jednostkę na podstawie tych umów, po spełnieniu co najmniej jednego z wymagań, określonych w art. 3 pkt. 4 Ustawy, jednostka zobowiązana jest wprowadzić do ewidencji środków trwałych i dokonywać od nich odpisów umorzeniowych.

Autopromocja

Kolejną konsekwencją obowiązkowego badania sprawozdania wynikającą z art. 37 pkt. 10 Ustawy jest konieczność ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku przez podatników podatku dochodowego.

Ponadto, do wyceny instrumentów finansowych jednostki zastosują nie tylko przepisy Ustawy, ale zmuszone będą respektować także przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.

Kolejnym skutkiem obowiązkowego badania sprawozdania jest konieczność ustalania stałych kosztów pośrednich związanych z wytworzeniem produktu uwzględniając poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych jednostki  (art. 28 pkt.4a Ustawy). Wcześniej, w celu jego ustalenia jednostka mogła do kosztów bezpośrednich doliczyć koszty pośrednie zmienne i stałe związane z wytworzeniem tego produktu w całości, niezależnie od tego, w jakim stopniu wykorzystywała posiadane przez nią zdolności produkcyjne.

Jednostki, których sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu muszą także, oprócz części wspólnej dla wszystkich jednostek, czyli wprowadzenia do sprawozdania, bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, sporządzać dodatkowo zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek z przepływów pieniężnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętać należy także, iż zgodnie z art. 70 Ustawy sprawozdanie finansowe, które podlega badaniu, kierownik jednostki zobowiązany jest złożyć, zarówno do właściwego sądu rejestrowego jak i do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski B", a w przypadku spółdzielni - w "Monitorze Spółdzielczym" - w terminie 15 dni od zatwierdzenia tego sprawozdania. Dla spółek, na których obowiązek badania nie ciąży wymagane jest tylko złożenie, wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami we właściwym sądzie. Ponieważ jednak ogłoszenie sprawozdania w Monitorze Polskim B było dla przedsiębiorców bardzo kosztowne i wiele jednostek nie dopełniało z tego powodu powyższego obowiązku wprowadzono Ustawą z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców długo oczekiwaną likwidację obowiązku publikacji. Zmiany związane z likwidacją Monitora Polskiego B zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

Ostatnią bardzo ważną kwestią jest podział lub pokrycie wyniku finansowego netto przez spółki poddane obowiązkowemu badaniu sprawozdania. Zgodnie z art. 53 ust. 3 Ustawy, podział lub pokrycie wyniku nastąpić może dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa.

Kwieciak-Kasztelan Aleksandra

Outsourcing Rachunkowości - Grant Thornton

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA