| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Dodatnie nadwyżki ujawnione w trakcie inwentaryzacji stanowią przychód

Dodatnie nadwyżki ujawnione w trakcie inwentaryzacji stanowią przychód

Wykryte w trakcie remanentu nadwyżki magazynowe są przychodem spółki dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Tak uznał w wyroku z 16 lipca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt I FSK 2113/11). Dodatnie nadwyżki magazynowe stanowią przychód z nieodpłatnych świadczeń, który trzeba opodatkować zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.


Nadwyżki ujawnione w trakcie inwentaryzacji


Orzeczenie NSA potwierdza wcześniej zapadłe w tego rodzaju sprawach wyroki (np. NSA w wyroku z 27 marca 2003 r., sygn. akt III SA 3382/02) oraz podejście organów podatkowych do kwestii nadwyżek inwentaryzacyjnych (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 czerwca 2013 r., sygn. IPTPB3/423-97/13-2/KJ).

Inwentaryzacja składników majątku za 2013 r.

Jak przeprowadzić inwentaryzację majątku firmy

Ustawa o CIT zawiera jedynie przykładowe wyliczenie wartości majątkowych zaliczanych do przychodów podatkowych. Uznaje się, że przychodem podatkowym są wszelkie przysporzenia u podatnika, o definitywnym charakterze, zwiększające jego aktywa, którymi może on rozporządzać jak własnymi, nawet jeśli nie zostały ujęte w art. 12 ust. 4 tej ustawy. Za przychód uznaje się w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Jeżeli w wyniku rozliczenia inwentaryzacji otrzymujemy nadwyżki, które nie podlegają kompensacie, to jest to właśnie ww. przysporzenie. Wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy określa się zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o CIT (na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania). W odniesieniu do środków trwałych, w przypadku otrzymania nadwyżek remanentowych, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić postępowanie wyjaśniające przyczyny powstania większej ilości aktywów trwałych, niż to wynika z ewidencji, zanim nadwyżkę uznamy za przychód podatkowy.

Kto musi przejść na księgi rachunkowe od 2014 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum Księgowość

oprac. Dorota Ryterska

prawnik w spółce doradztwa podatkowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK