| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Dodatnie nadwyżki ujawnione w trakcie inwentaryzacji stanowią przychód

Dodatnie nadwyżki ujawnione w trakcie inwentaryzacji stanowią przychód

Wykryte w trakcie remanentu nadwyżki magazynowe są przychodem spółki dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Tak uznał w wyroku z 16 lipca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt I FSK 2113/11). Dodatnie nadwyżki magazynowe stanowią przychód z nieodpłatnych świadczeń, który trzeba opodatkować zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.


Nadwyżki ujawnione w trakcie inwentaryzacji


Orzeczenie NSA potwierdza wcześniej zapadłe w tego rodzaju sprawach wyroki (np. NSA w wyroku z 27 marca 2003 r., sygn. akt III SA 3382/02) oraz podejście organów podatkowych do kwestii nadwyżek inwentaryzacyjnych (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 czerwca 2013 r., sygn. IPTPB3/423-97/13-2/KJ).

Inwentaryzacja składników majątku za 2013 r.

Jak przeprowadzić inwentaryzację majątku firmy

Ustawa o CIT zawiera jedynie przykładowe wyliczenie wartości majątkowych zaliczanych do przychodów podatkowych. Uznaje się, że przychodem podatkowym są wszelkie przysporzenia u podatnika, o definitywnym charakterze, zwiększające jego aktywa, którymi może on rozporządzać jak własnymi, nawet jeśli nie zostały ujęte w art. 12 ust. 4 tej ustawy. Za przychód uznaje się w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Jeżeli w wyniku rozliczenia inwentaryzacji otrzymujemy nadwyżki, które nie podlegają kompensacie, to jest to właśnie ww. przysporzenie. Wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy określa się zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o CIT (na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania). W odniesieniu do środków trwałych, w przypadku otrzymania nadwyżek remanentowych, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić postępowanie wyjaśniające przyczyny powstania większej ilości aktywów trwałych, niż to wynika z ewidencji, zanim nadwyżkę uznamy za przychód podatkowy.

Kto musi przejść na księgi rachunkowe od 2014 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum Księgowość

oprac. Dorota Ryterska

prawnik w spółce doradztwa podatkowego

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK