REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji spółki

Agnieszka Wolańska
Accounting Supervisor
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowywanie sprawozdania finansowego spółki z o.o. w likwidacji wiąże się z zastosowaniem nieco odmiennych zasad niż w przypadku sprawozdań spółki, która kontynuuje działalność. Różnice dotyczą m.in. metody wyceny aktywów i pasywów, prezentacji kapitałów, polityki dotyczącej rezerw.

 

Autopromocja

 

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014


Zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: KSH), w sytuacji gdy osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki, wspólnicy powinni powziąć uchwałę o rozpoczęciu jej likwidacji. Należy zwrócić uwagę na szereg szczególnych obowiązków sprawozdawczych w trakcie likwidacji, które ze względu na mnogość oraz nietypową formę mogą stanowić wyzwanie dla służb finansowo-księgowych jednostki.


Rozpoczęcie likwidacji spółki


W momencie rozpoczęcia likwidacji spółka ma obowiązek sporządzić jednocześnie dwa raporty, tj. sprawozdanie finansowe oraz bilans otwarcia likwidacji. Wymagania te nałożone są na spółkę kolejno na podstawie Ustawy o rachunkowości (dalej UoR) (art. 12) oraz KSH (art. 281 par. 1). Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji, który jest ostatnim dniem normalnego funkcjonowania spółki. Bilans otwarcia likwidacji spółka prezentuje na dzień otwarcia likwidacji.

Kluczowym aspektem jest tu poprawne określenie daty otwarcia likwidacji, które w praktyce często przysparza problemy. Otwarcie liwkidacji, zgodnie z art. 274 par 1 KSH, następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. Warto podkreślić, iż to właśnie ta data rozpoczyna proces likwidacji i nie należy jej mylić z datą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego o tymże fakcie. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego ma bowiem wyłącznie charakter deklaratywny, nie konstytuuje zaś samej decyzji.

Podstawową różnicą między dwoma raportami jest fakt, iż w bilansie otwarcia likwidacji następuje zmiana metod wyceny aktywów i prezentacji kapitałów. Warto zwrócić również uwagę, że działalność spółki z o.o. w likwidacji rozpoczyna inwentaryzacja (art. 26 ust. 4 UoR). Inwentaryzacja stanowi  podstawę do sporządzenia bilansu otwarcia likwidacji danej jednostki. Jak pokazuje praktyka, suma aktywów i pasywów wykazana w bilansie otwarcia likwidacji spółki z o.o. będzie zgodna z sumą aktywów i pasywów wykazanych w bilansie wchodzącym w skład sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający dzień postawienia spółki w stan likwidacji. Warto nadmienić, iż w praktyce oba omawiane raporty mogą być przygotowywane syntetycznie w jednym dokumencie.

Sprawozdanie finansowe 2013 - koszty na przełomie roku


Obowiązki sprawozdawcze spółki w trakcie trwania jej likwidacji


W przypadku przygotowywania sprawozdania finansowego spółki w likwidacji trzeba mieć na uwadze fakt, iż stosuje się przy jego przygotowywaniu nieco odmienne zasady niż w przypadku sprawozdań spółek, które swoją działalność kontynuują. Do najważniejszych różnic zalicza się m.in.: inne metody wyceny aktywów i pasywów, odmienną prezentację kapitałów, politykę dotyczącą rezerw oraz prezentowanie danych porównawczych w sprawozdaniu.

 

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Zapraszamy do dyskusji na forum

 

Po upływie każdego roku obrotowego likwidatorzy muszą składać zgromadzeniu wspólników dodatkowo coroczne sprawozdania finansowe jednostki, ponieważ art. 12 ust. 2 pkt. 1 i ust. 1 pkt. 2 UoR dotyczy otwierania i zamykania ksiąg rachunkowych na przełomie roku obrotowego także w razie trwania postępowania likwidacyjnego w spółce.

Sprawozdania finansowe coraz trudniej dostępne


Zamknięcia ksiąg rachunkowych i sprawozdanie na zakończenie likwidacji


UoR nakłada na likwidowaną spółkę obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sporządzenia pełnego sprawozdania finansowego jednostki na dzień zakończenia likwidacji. Moment ten definiowany jest jako dzień poprzedzający podział pomiędzy wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Zgodnie z art. 288 par. 1 KSH kolejne sprawozdanie finansowe, jakie należy przygotować przypada na dzień poprzedzający zwrot wspólnikom majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Sprawozdanie to nazywane bywa likwidacyjnym. Warto tu zaznaczyć, iż data zamknięcia likwidacji nie jest tak jednoznacznie określona jak data jej otwarcia i część ekspertów stoi na stanowisku, iż termin ten to moment już po zwrocie wspólnikom pozostałego w jednostce majątku. Warto nadmienić, iż podział tegoż majątku może nastąpić nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i wezwaniu wierzycieli do zgłaszania ich wierzytelności w przeciągu trzech miesięcy.

Co warte podkreślenia, każdorazowe zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie bilansu zgodnie z UoR skutkuje koniecznością złożenia deklaracji rocznej podatku dochodowego od osób prawnych i dokonania rozliczenia zobowiązania podatkowego na podstawie art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Najpóźniej ostatniego dnia istnienia spółki likwidator ma obowiązek zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o miejscu przechowywania ksiąg rachunkowych oraz dokumentów związanych z ich prowadzeniem. Po wykreśleniu spółki z rejestru przedsiębiorców likwidator zawiadamia właściwy urząd skarbowy o rozwiązaniu spółki. Pamiętać należy, iż spółka zobowiązana jest do przechowywania ksiąg co najmniej przez 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT

Najważniejsze zmiany w VAT 2014

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Accace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA