| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Jak amortyzować ujawniony środek trwały

Jak amortyzować ujawniony środek trwały

Jestem indywidualnym przedsiębiorcą, tzw. małym podatnikiem. Od dwóch lat w działalności gospodarczej używam obrabiarki z rodzaju 41 KŚT. Urządzenie to nie jest ujęte w ewidencji środków trwałych. Jego cena nabycia wynosiła ponad 20 000 zł. Potwierdza to umowa kupna zawarta w 2011 r. Czy obecnie mogę wprowadzić to urządzenie do ewidencji środków trwałych i dokonać jego amortyzacji?


INFORFK: Jak przygotować dział księgowości na zmiany w VAT od 2014

 

 

 

 

 


Amortyzacja ujawnionego środka trwałego


RADA

W przedstawionej sytuacji możliwe jest dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od ujawnionego środka trwałego. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Składniki majątku będące środkami trwałymi wprowadza się do ewidencji środków trwałych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia składnika do ewidencji uznaje się za ujawnienie środka trwałego (art. 22d ust. 2 updof). Od ujawnionych środków trwałych, nieobjętych dotychczas ewidencją, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji (art. 22h ust. 1 pkt 4 updof).

Amortyzacja samochodu w firmie

Natomiast tzw. mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych (art. 22k ust. 7 updof). Podatnicy mogą dokonywać tych odpisów amortyzacyjnych już w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych (art. 22k ust. 8 updof). Limit jednorazowych odpisów w 2013 r. wynosi 205 000 zł.

Na podstawie tych przepisów ma Pan prawo ujawnić eksploatowane urządzenie w ewidencji środków trwałych i dokonać jego jednorazowej amortyzacji. Jednorazowego odpisu można dokonać już w miesiącu, w którym urządzenie zostanie wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Za wartość początkową urządzenia należy przyjąć jego cenę nabycia, która wynika z zawartej w 2011 r. umowy jego kupna. Prawidłowość takiego rozwiązania potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 stycznia 2013 r., sygn. IPPB1/415-1499/12-2/IF. Dotyczyła ona laptopa nabytego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Na potwierdzenie zakupu laptopa podatnik posiadał tylko paragon. Dyrektor Izby stwierdził, że:

(...) wartość początkową należało ustalić w wysokości kwoty z dokumentu (paragonu) potwierdzającego zakup laptopa. Ponieważ podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty należnego podatku o podatek naliczony, to ceny nabycia środka trwałego nie pomniejsza się o ten podatek. W takiej sytuacji ceną nabycia będzie wartość brutto zakupionego środka trwałego, wykazana na paragonie dokumentującym ten zakup. W takim przypadku nie mamy do czynienia z sytuacją, w której ustalenie ceny nabycia środka trwałego nie jest możliwe, gdyż cena zakupu powyższego środka trwałego jest wartością znaną.

Amortyzacja środka trwałego używanego sezonowo

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK