| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Zobowiązanie warunkowe w sprawozdaniu finansowym

Zobowiązanie warunkowe w sprawozdaniu finansowym

Zobowiązania warunkowego można określić jako obowiązek wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Informacja o istniejących zobowiązaniach warunkowych powinna być zawarta w sprawozdaniu finansowym.

 

 

 

 


Odpowiedzialność za rachunkowość


Definicja zobowiązań warunkowych


Ustawa o rachunkowości definiuje zobowiązania warunkowe jako obowiązek wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń.

Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe, zobowiązania warunkowe” definiuje zobowiązania warunkowe w bardzo podobny sposób, ale zwraca uwagę na to, że jak długo zobowiązania mają charakter warunkowy, nie są ujmowane w bilansie oraz w rachunku zysków i strat. Informacje związane z tym typem zobowiązań należy jednak umieścić w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego, gdy wpływ środków na spełnienie tego zobowiązania nie jest znikomy.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych


Przegląd umów do sprawozdania finansowego


Dlatego też przed rozpoczęciem przygotowywania sprawozdanie finansowego należy dokonać przeglądu umów przedsiębiorstwa oraz analizy, czy tego typu zdarzenia w danym roku nie wystąpiły i należy je właściwie opisać.

Zobowiązania warunkowe mogą wystąpić w przedsiębiorstwie np. z tytułu udzielonej gwarancji, poręczenia, indosowania weksla, toczącego się postępowania sądowego, podpisania umowy przewłaszczenia składników lub innych.

 

Zapraszamy do dyskusji na forum

Najważniejsze zmiany w VAT 2014

 

 

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Accace

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »