REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Oliwia Jafra

REKLAMA

Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że pierwsze sprawozdanie finansowe obejmujące okres krótszy niż pełny rok kalendarzowy również powinno być złożone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja

Powyższa uchwala dotyczy sprawy, w której referendarz sądowy oddalił wniosek o wpis w dziale 3 rejestru przedsiębiorców wzmianki o złożeniu przez spółkę rocznego sprawozdania finansowego za okres od 20 marca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.


Sprawozdanie finansowe a okres roku obrotowego


Referendarz uznał, że wniosek jest niezasadny stwierdzając, iż sprawozdanie finansowe spółki za okres działalności od 20 marca do 31 grudnia nie spełnia wymogu sprawozdania rocznego, ponieważ w rozumieniu art. 3 ust 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009r., Nr 152, poz. 1223 ze zm.) nie obejmuje całego roku obrotowego.

Również Sąd Rejonowy, do którego spółka wniosła skargę, oddalił wniosek.

Wnioskodawca ponownie zaskarżył wydany wyrok twierdząc, iż w jego ocenie z wydanego postanowienia nie wynika jak powinien być traktowany okres działalności spółki, tj. od 20 marca 2012 roku do dnia 31 grudnia 2012 roku, który w myśl § 27 umowy spółki stanowi pierwszy rok obrotowy. W apelacji zaznaczył również, że z przedstawionej przez Sąd Rejonowy interpretacji przepisu art. 3 ust 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości wynika jedynie, że księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres można połączyć z tymi za rok następny, jedynie w wypadku rozpoczęcia działalności w drugiej połowie roku obrotowego. Natomiast takie rozwiązanie nie ma zastosowania, gdy działalność została rozpoczęta w pierwszej połowie roku obrotowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawozdania finansowe - wycena wartości firmy

Zapisz się na nasz newsletter


Rok podatkowy może być krótszy niż 12 miesięcy


W związku z powyższym apelujący wskazał, że okres działalności spółki traktowany jako rok stosowany dla celów podatkowych może być krótszy niż 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Swoje stanowisko poparł o przepis art. 8 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie wyraźnie wskazane jest jak należy rozumieć pojęcie pierwszego roku podatkowego, czyli stricte jako okres od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego.

Zapraszamy do dyskusji na forum

 


Indywidualne określenie okresu roku obrotowego przez spółkę


W odpowiedzi na złożoną apelację Sąd Okręgowy przychylił się do wykładni przepisów, w myśl której przewidziane są wyjątki od zasady 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych jako roku obrotowego. W swojej argumentacji przedstawił, że podmiot może skorzystać z uprawnienia do indywidualnego określenia w akcie założycielskim okresu trwania roku obrotowego na okres krótszy niż 12 miesięcy czy też nie pokrywający się z rokiem obrotowym, gdyż bezpośrednio z interpretacji przepisu art.3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości nie wynika taki zakaz.

Mimo powyższego Sąd Okręgowy przychylił się do wydanej oceny Sądy Rejonowego twierdząc, że w świetle definicji roku obrotowego zawartej w przepisach zasadnym wydaje się oddalanie wniosków o ujawnianie wzmianek dotyczących sprawozdań finansowych za okres inny niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Zaznaczył przy tym, że rozpatrywana sprawa budzi poważne wątpliwości wymagające rozważnego rozstrzygnięcia, co będzie miało istotny wpływ na przyszłą praktykę sądów w rozpatrywaniu podobnych spraw w przyszłości.

Wymogi formalne sprawozdania finansowego


Pierwsze sprawozdanie bezpośrednio obejmuje okres działalności spółki


Dopiero rozstrzygający wyrok wydał Sąd Najwyższy stwierdzając, że jeżeli w umowie spółki postanowiono, że rok obrotowy jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym, przy czym spółka rozpoczęła działalność w pierwszej połowie roku, to pierwszym rocznym sprawozdaniem finansowym podlegającym wpisowi do rejestru będzie okres od dnia rozpoczęcia działalności przez spółkę do końca roku kalendarzowego.


Niniejsza decyzja zawarta jest w Uchwale Sądu Najwyższego z 24 kwietnia 2014 r., sygn. akt. III CZP 15/14.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA