| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Czy należy robić inwentaryzację na koniec roku, jeżeli pierwszy rok obrachunkowy trwa 18 miesięcy

Czy należy robić inwentaryzację na koniec roku, jeżeli pierwszy rok obrachunkowy trwa 18 miesięcy

Firma rozpoczęła działalność od 1 czerwca 2006 r., czyli 31 grudnia 2007 r. minie 1,5 roku. Czy na koniec roku musi zrobić inwentaryzację materiałów, na które prowadzi ewidencję ilościowo-wartościową? Czy będzie to wielki błąd, jeśli tego nie zrobimy?

rada

 

Terminy przeprowadzania inwentaryzacji materiałów uzależnione są od metody ujmowania ich w koszty w trakcie roku, od sposobu ich ewidencji księgowej oraz od tego, czy znajdują się one na terenie strzeżonym, czy niestrzeżonym. Jeżeli materiały w jednostce znajdują się na terenie strzeżonym, mają Państwo prawo do przeprowadzania inwentaryzacji raz na dwa lata. Jeśli nie - powinni Państwo przeprowadzać inwentaryzację raz w roku.

Niedochowanie tych terminów i częstotliwości stanowi naruszenie przepisów ustawy o rachunkowości. Jeżeli wartość posiadanych materiałów stanowi istotną część aktywów jednostki, może zostać podana w wątpliwość rzetelność prowadzenia ksiąg rachunkowych, a to z kolei może skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności karnej osoby odpowiedzialnej.

uzasadnienie

Podmioty gospodarcze zobowiązane są do przeprowadzenia inwentaryzacji aktywów i pasywów na ostatni dzień każdego roku obrotowego (art. 26 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości). Jednak termin ten i częstotliwość uważa się za dotrzymane, jeżeli jednostka przeprowadzi inwentaryzację w terminach określonych w art. 26 ust. 3 ustawy. Przedstawiamy terminy i częstotliwość inwentaryzacji materiałów wynikające z tego przepisu:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nieprzeprowadzenie w obowiązujących terminach inwentaryzacji składników majątkowych może spowodować, że dane zawarte w sprawozdaniu finansowym będą nierzetelne. To z kolei może rodzić sankcje wynikające z art. 77 ustawy o rachunkowości, gdzie wskazuje się, że:kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza do:

1) nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich wbrew przepisom ustawy lub podawania w tych księgach nierzetelnych danych,

2) niesporządzenia sprawozdania finansowego, sporządzenia go niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych

- podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

l art. 26 i 77 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Anna Kędziora

księgowa, konsultant podatkowy

 
 
 
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »