| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Można ograniczyć koszty publikacji sprawozdań

Można ograniczyć koszty publikacji sprawozdań

Publikacja sprawozdania finansowego przez jednostki często wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Można tego uniknąć publikując tylko konieczne elementy sprawozdania.


Sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych opiera się na wymogach ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Ustawa o rachunkowości wprowadza dodatkowo obowiązek publikacji takich sprawozdań. Ogłoszeniu w Monitorze Polskim B podlega wprowadzenie do sprawozdania finansowego, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych za dany rok obrotowy.

Należy jednak zaznaczyć, że obowiązek publikacyjny nie obejmuje drugiej z części składowych informacji dodatkowej, tj. dodatkowych informacji i objaśnień. Kwestia ta bardzo często jest pomijana, konsekwencją czego jest fakt, że niektóre sprawozdania mają wprowadzenia nawet do kilkudziesięciu stron.

Bardzo często wprowadzenia takie zawierają informacje, które winny znaleźć się w drugiej, niepublikowanej części sprawozdania finansowego. Koszt publikacji tak sporządzonego sprawozdania najczęściej okazuje się nieprzyjemną niespodzianką dla jednostki składającej wniosek o ogłoszenie sprawozdania finansowego. Jest jednak sposób, by go obniżyć.

Publikacja jedynie koniecznych elementów sprawozdania umożliwi podatnikom znaczne obniżenie kosztów z nim związanych.

Zastosowanie prostego zabiegu, polegającego na umieszczeniu w pierwszej części informacji dodatkowej wyłącznie informacji obligatoryjnych, wprost wymienionych w ustawie o rachunkowości, obniży koszty. Pozostałe informacje, niezbędne do stwierdzenia, że wynik finansowy przedstawiony został przez jednostkę rzetelnie i jasno, umieścić należy w dodatkowych informacjach i objaśnieniach, które nie wymagają obowiązkowej publikacji.

Ważne!

Kierownik jednostki obowiązany jest złożyć do publikacji wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego

MONIKA ŚMIGIELSKA

prawnik z Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK