| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w księgach rachunkowych

Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w księgach rachunkowych

30 czerwca minął termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Oznacza to ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych. Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego należy ująć w księgach rachunkowych 2014 r. Sposób ujęcia zdarzeń po dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego zależy od tego, czy wartość transakcji jest istotna, czy też nie.

W praktyce często się zdarza, że jednostka po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego otrzymuje informacje o zdarzeniach, które mają wpływ na stan aktywów lub pasywów na dzień bilansowy.

Przy czym może to być zdarzenie, które dotyczy nie roku poprzedniego, tj. 2013 r., ale np. roku 2012 czy 2011. Jak wynika z art. 54 ust. 2 ustawy o rachunkowości, jeżeli jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, to ich skutki należy ująć w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała.

Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Sposób ujęcia zależy od tego, czy w związku ze zdarzeniem po dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego jednostka stwierdzi popełnienie błędu. Jeśli sprawozdania finansowego za ten rok, którego zdarzenie dotyczy, nie można uznać za jasne i rzetelne (tj. wartość zdarzenia jest istotna), wówczas skutki zdarzenia należy ująć w księgach w korespondencji z kontem „Rozliczenie wyniku finansowego” i wykazać w bilansie i zestawieniu zmian w kapitale własnym jako „Zysk/strata z lat ubiegłych”. W spółkach osobowych pozycja „Zysk/strata z lat ubiegłych” nie występuje. Zysk roku bieżącego przeksięgowuje się na konto „Rozrachunki z właścicielami”. Dlatego skutki błędów z lat ubiegłych powinny być rozliczone poprzez wynik finansowy.

Jeżeli kwota korekty jest nieistotna, zdarzenie należy ująć w księgach jak inne zdarzenia występujące w danym roku obrotowym. Trzeba jednak pamiętać, że w informacji dodatkowej za rok, w którym to zdarzenie wystąpiło, należy je odpowiednio opisać.


Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego


Artykuł szczegółowo opisuje zagadnienia związane ze zdarzeniami po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, m.in.:

- kiedy kwota jest istotna – poziom istotności

- ujmowanie skutków zdarzeń po dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego w księgach

W artykule znajduje się również wiele przykładów księgowań.

Dochody spółki przejętej w sprawozdaniu finansowym

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK