| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego - skutki prawne

Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego - skutki prawne

Za niezgłoszenie sprawozdania finansowego do rejestru sądowego w ustawowym terminie grozi sankcja w postaci odpowiedzialności karnej, którą jest grzywna lub kara ograniczenia wolności. Oprócz kar przewidzianych w ustawie o rachunkowości sąd rejestrowy może zastosować swoiste środki przymusu.

W razie stwierdzenia, że wniosek o wpis do rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie sąd rejestrowy nakłada grzywnę na obowiązanych. W sytuacji gdy mimo zastosowanych grzywien osoba prawna nadal nie złoży sprawozdania, sąd rejestrowy może ustanowić dla niej kuratora na okres nieprzekraczający roku, z możliwością przedłużenia na okres 6 miesięcy. W przypadku, gdy mimo stosowania grzywny jednostka/osoba prawna wpisana do rejestru nadal nie będzie wykonywać obowiązku złożenia sprawozdania finansowego, sąd rejestrowy może z urzędu, z ważnych powodów, orzec o jej rozwiązaniu oraz ustanowić likwidatora.

Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w księgach rachunkowych

Z kolei jeżeli podatnik nie złoży sprawozdania finansowego w ciągu 10 dni od jego zatwierdzenia (i nie później niż 10 lipca) do właściwego miejscowo urzędu skarbowego, popełnia wykroczenie skarbowe (obwarowane sankcją grzywny nakładaną przez urząd skarbowy).

W przypadku jednak gdy podatnik sam zorientuje się, że nie dopełnił obowiązku, może uniknąć kary pod warunkiem, że niezwłocznie złoży sprawozdanie finansowe, a wraz z nim tzw. czynny żal.

Czynny żal jest szczególnym rodzajem zawiadomienia przez podatnika urzędu skarbowego o popełnieniu przez niego czynu zabronionego (wykroczenia lub przestępstwa skarbowego). Jego złożenie zwalnia podatnika (osobę winną) od odpowiedzialności karnej skarbowej.

Wybór biegłego rewidenta - jak i kiedy to zrobić

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 77 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613

• art. 16a ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy – j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 186; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312


Emilia Bartkowiak

radca prawny


Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK