| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Ustalenie statusu małego podatnika na podstawie rachunku zysków i strat

Ustalenie statusu małego podatnika na podstawie rachunku zysków i strat

Nieprawidłowe odczytanie zawartych w rachunku zysków i strat danych na temat uzyskanych przychodów może prowadzić do niewłaściwych rozstrzygnięć dotyczących statusu tzw. małego podatnika. Status małego podatnika daje uprawnienia w zakresie podatków.

Artykuł pochodzi z

Ustawa o rachunkowości przewiduje dwa warianty rachunku zysków i strat – porównawczy oraz kalkulacyjny. Istotą różnic między tymi wariantami jest sposób ujęcia kosztów wytworzenia sprzedanych produktów. Natomiast w pozostałej części oba warianty w identyczny sposób prezentują pozostałe przychody i koszty operacyjne, przychody i koszty finansowe oraz zyski i straty nadzwyczajne.

W wariancie porównawczym zasada współmierności wymaga korekty kosztów rodzajowych do wartości kosztów wytworzenia sprzedanych w danym okresie produktów (usług), czego wyrazem jest wykazywana pomiędzy przychodami pozycja „zmiana stanu produktów”. W wyniku takiego sposobu prezentacji, gdy część poniesionych w okresie kosztów w ujęciu rodzajowym dotyczy produkcji niezakończonej, czy też niesprzedanej, zamiast zmniejszenia kosztów wykazuje się zwiększenie (wartość dodatnią) pozycji „zmiana stanu produktów” w przychodach. Jeśli zaś dochodzi do sprzedaży produktów wytworzonych w okresie wcześniejszym, zamiast zwiększenia kosztów wykazujemy zmniejszenie (wartość ujemną) pozycji „zmiana stanu produktów” w przychodach. Zmiany stanu produktów ustala się jako saldo końcowe minus saldo początkowe produktów gotowych.

Dodatkowo wśród przychodów wykazywana jest także pozycja „Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki”, która wynika z potrzeby domknięcia tzw. kręgu kosztów. W odniesieniu do wcześniej omawianej „zmiany stanu produktów” różni się tym, że jeśli występuje – będzie miała wartość dodatnią, czyli w swej istocie powinna być traktowana jako zmniejszenie kosztów rodzajowych.

Trzeba także wspomnieć, że w obu wariantach rachunku zysków i strat niektóre pozycje (zysk/strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych, zysk/strata ze zbycia inwestycji, różnice kursowe) wykazywane są w wartości per saldo.

1. Mały podatnik

Mały podatnik to taki podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro (art. 4a pkt 10 updop oraz art. 5a pkt 20 updof). Analogiczną definicję znajdziemy w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. Status małego podatnika według ustaw o podatku dochodowym pozwala na dokonywanie jednorazowej amortyzacji niektórych środków trwałych (art. 16k ust. 7 updop i art. 22k ust. 7 updof) oraz wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy w okresach kwartalnych (art. 25 ust. 1b updop i art. 44 ust. 3g updof). Z kolei zgodnie z ustawą o VAT mały podatnik jest uprawniony do rozliczeń według tzw. metody kasowej.

Przeliczenie limitu wyrażonego w euro powinno nastąpić według kursu średniego NBP z 1 października.

Autor: Maciej Jurczyga

Cały artykuł na INFORFK: Ustalenie statusu małego podatnika na podstawie rachunku zysków i strat

Artykuł omawia podstawowe różnice między porównawczym i kalkulacyjnym rachunkiem zysków i strat. Podpowiada, jak na podstawie rachunku zysków i strat prawidłowo ustalić status małego podatnika oraz jakie uprawnienia podatkowe daje status małego podatnika.

Czytaj także:

„Koszty w układzie rodzajowo-kalkulacyjnym i wybór wariantu rachunku zysków i strat” >>

„Koszty rodzajowe i sporządzanie porównawczego rachunku zysków i strat” >>

„Sporządzanie rachunku zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym” >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ziółkowski

Prawnik, publicysta, trener, wykładowca na studiach podyplomowych organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Współpracownik Kancelarii Maksyma z siedzibą w Warszawie. Właściciel biura doradztwa gospodarczego. Autor ponad 8000 publikacji zamieszczonych w prasie fachowej i portalach elektronicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK