| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Jednostki mikro mogą skorzystać z uproszczeń w sprawozdawczości już za 2014 r.

Jednostki mikro mogą skorzystać z uproszczeń w sprawozdawczości już za 2014 r.

Obowiązująca od 5 września 2014 r. nowelizacja ustawy o rachunkowości przewiduje możliwość sporządzenia przez jednostki mikro uproszczonego sprawozdania finansowego już za 2014 r. Uproszczenie to dotyczy nie tylko firm kontynuujących działalność ale także tych, które rozpoczęły ją w 2014 r.

Ustawa o rachunkowości, (ujednoliconą wersję otrzymali Państwo w formie dodatku internetowego do niniejszego wydania Monitora księgowego - www.mk.infor.pl) pozwala wielu grupom jednostek gospodarczych (tzw. jednostkom mikro):

  • sporządzać uproszczone sprawozdanie finansowe, składające się jedynie ze skróconego bilansu oraz skróconego rachunku zysku i strat (patrz. załącznik nr. 4 ustawy o rachunkowości),
  • niesporządzać informacji dodatkowej, pod warunkiem, że niektóre informacje dotychczas zawarte w tym dokumencie zostaną ujawnione w informacjach uzupełniających do bilansu
  • niesporządzać sprawozdania z działalności (jedynie informacja o nabyciu udziałów własnych przez spółkę kapitałową lub komandytowo-akcyjną wymaga ujawnienia w informacjach uzupełniających do bilansu,
  • niesporządzać zestawienia zmian w kapitale,
  • niesporządzać rachunku przepływów pieniężnych,
  • zrezygnować z zachowania zasady ostrożności przy wycenie aktywów i pasywów (nie musza zatem dokonywać odpisów aktualizujących aktywów ani tworzyć rezerw na zobowiązania, których wysokość lub termin nie są jednostce znane.

Przewodnik po zmianach przepisów III-IV kwartał 2014 r

Warto podkreślić, że zastosowanie dopuszczalnych ustawą nowelizującą uproszczeń zawsze jest dobrowolne. O tym czy jednostka spełniająca definicje jednostki mikro skorzysta z uproszczeń, decyduje organ zatwierdzający. Decyzja musi stanowić element przyjętej przez jednostkę zasad (polityki) rachunkowości. Jeśli jednak właściciele tych firm zdecydują się na stosowanie uproszczeń to jest to równoznaczne z wystąpieniem obowiązku wyceny wszystkich pozycji w bilansie po koszcie historycznym tzn. po cenie nabycia lub koszcie wytworzenia (nie mogą stosować do wyceny wartości godziwej ani skorygowanej ceny nabycia).

O tym jakie jednostki mogą skorzystać z uproszczeń, na czym polegają uproszczenia, oraz jaki jest zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym jednostek mikro pisaliśmy szczegółowo w raporcie Monitora księgowego nr 17/2014 "Nowelizacja ustawy o rachunkowości - uproszczenia w sprawozdawczości dla jednostek mikro ale nie tylko". Postać skróconego bilansu i skróconego rachunku zysków i strat znajdą Państwo natomiast w załączniku nr. 4 do ustawy o rachunkowości – ujednoliconą wersję ustawy o rachunkowości z uwzględnieniem zmian obowiązujących do 5 września 2014 r. dołączyliśmy do niniejszego wydania Monitora księgowego w formie dodatku internetowego „ Ustawa o rachunkowości z uwzględnieniem zmian dla jednostek mikro”.


Aktywny wzór bilansu i rachunku zysków i strat dla jednostek mikro jest dostępny również w na stronie internetowej www.inforfk.pl  w zakładce Formularze - Rachunkowość firm.


Paweł Muż

ekonomista, redaktor „MONITORA księgowego”, specjalista w dziedzinie rachunkowości


Podstawa prawna:

- art. 46 ust. 5 pkt. 4, art. 47 ust. 4 pkt 4, art. 48 ust. 3, art. 48b ust. 4, art. 49 ust. 4 ust. 1 pkt. 2, art. 3 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz. U. z 2014 r., poz. 1100

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK