| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Czym jest bilans i o jakich zasadach należy pamiętać podczas jego sporządzania? Część 2. Bilans uproszczony

Czym jest bilans i o jakich zasadach należy pamiętać podczas jego sporządzania? Część 2. Bilans uproszczony

Bilans jest jednym z elementów sprawozdania finansowego. Informacje w nim zawarte mają charakter statyczny, ponieważ dotyczą sytuacji na wybrany dzień (w przeciwieństwie np. do rachunku wyników, w którym o dynamiczności danych świadczy to, że zarówno przychody, jak i koszty są ponoszone w pewnym okresie). Często bilans przyrównuje się do fotografii (obrazu) firmy na dzień jego sporządzenia. Jakie są zasady dotyczące sporządzania bilansu uproszczonego?

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz inne fundusze tworzone na podstawie odrębnych przepisów, niezaliczone do kapitałów (funduszów) własnych, wykazuje się w pasywach bilansu w grupie zobowiązań, jako fundusze specjalne.

Ustawa o rachunkowości

Praktyczne wskazówki sporządzania bilansu

Zanim zaczniemy sporządzać bilans, najlepiej przygotować jego szablon, np. w Excelu. Dobrze, jeśli taki szablon jest zintegrowany z naszym systemem finansowo – księgowym, ponieważ to ułatwi automatyczne zaciąganie danych z bezpośrednio z systemu, w związku z czym nie ma konieczności każdorazowego wprowadzania danych.

Jeśli nie zniekształci to istotnie obrazu jednostki, bilans można sporządzać w tysiącach, a nie w pełnych złotych z dokładnością do 1 grosza.  Sporządzenie bilansu w tysiącach zdecydowanie ułatwia jego odbiorcom odczytywanie informacji w nim zawartych.

Jeśli informacje dotyczące poszczególnych pozycji bilansu nie wystąpiły ani w bieżącym okresie, ani w roku poprzednim (czyli są równe zero), to można je pominąć w bilansie, ukrywając zerowe wiersze. Często jest tak, że w firmie nie występują np. rzeczowe aktywa trwałe czy zapasy, inwestycje lub zobowiązania długoterminowe – ukrycie pustych wierszy sprawia, że bilans staje się jeszcze bardziej czytelny.


Sławomir Ekman

Dyrektor http://24ivalue.pl/


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK