| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w bilansie

Należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w bilansie

Jak prawidłowo wyceniać należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w prawie bilansowym i podatkowym?

Czym jest bilans i o jakich zasadach należy pamiętać podczas jego sporządzania?

Należności wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności (art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości). Nierozliczone na dzień bilansowy należności wyrażone w walucie obcej wycenia się po obowiązującym w tym dniu średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez NBP, z zastrzeżeniem art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

W aktywach bilansu należy wykazywać wyłącznie należności ściągalne, co powoduje konieczność obciążenia wyniku finansowego odpisem aktualizującym wartość należności, których ściągalność jest zagrożona, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jeżeli po dniu bilansowym okaże się, że wierzytelność została jednak ściągnięta, odpis aktualizacyjny podlega rozwiązaniu.

Co do zasady, w prawie podatkowym odpisy aktualizujące wartość należności nie są kosztem uzyskania przychodu, natomiast ewentualne późniejsze przychody powstałe na skutek wyksięgowania odpisu, po ustaniu przyczyny jego dokonania, nie są przychodami podatkowymi.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Natomiast spisane nieściągalne należności mogą zostać uznane do celów podatkowych za koszt uzyskania przychodu, ale dopiero w momencie ich ostatecznego rozliczenia, i to po spełnieniu dodatkowych warunków. Artykuł 16 ust. 1 pkt 25 ust. 2 i ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 23 ust. 1 pkt 20 ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają przypadki i warunki, po których spełnieniu należność taka może stanowić koszt uzyskania przychodu. Są to:

- uprzednie zarachowanie należności jako przychodu podatkowego,

- uprawdopodobnienie nieściągalności.

Jednostki mikro mogą skorzystać z uproszczeń w sprawozdawczości już za 2014 r.

Kosztem uzyskania przychodów będą również należności nieściągalne o niskiej wartości, jeżeli w protokole uzasadniającym konieczność dokonania odpisu aktualizującego opisze się, że koszty ewentualnego postępowania sądowego i egzekucyjnego byłyby wyższe niż wartość nieściągalnej należności.


Michał Stanioszczyk, Accounting supervisor w Accace


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Ekspert:

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Naszymi założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom usług najwyższej jakości, w rozsądnych cenach, wykonywanych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Przez lata Accace stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm outsourcingowych i doradczych w regionie.

Zdjęcia

Należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w prawie bilansowym
Należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w prawie bilansowym

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK