| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Kary za nieprzekazanie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

Kary za nieprzekazanie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

Nieprzekazanie do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego, opinii lub raportu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych będzie traktowane jako wykroczenie skarbowe karane grzywną, która może wynieść nawet 35 tys zł. Taką zmianę wprowadziła ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

Do tej pory kodeks karny skarbowy nie przewidywał odpowiedzialności karnej za niezłożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego. Należy przypomnieć, że podatnicy CIT są zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego i przekazania go do urzędu skarbowego wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych. Sprawozdanie powinno trafić do US w terminie 10 dni od zatwierdzenia.

Wzmocnienie skuteczności kontroli podatkowych w 2015 r.

Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe są zwolnione z obowiązku dokonania takiego badania. W przypadku spółek, wymagany jest również odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe. Natomiast podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe, są zobowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym sprawozdania finansowego łącznie z zeznaniem podatkowym, a więc w terminie do końca kwietnia następnego roku.

Nowa ustawa, opublikowanej w Dzienniku Ustaw z 3 października 2014 r., pod poz. 1328, wprowadziła zmiany do kodeksu karnego gospodarczego, dodając art. 80b, którzy brzmi: "Kto wbrew obowiązkowi nie przekazuje w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego, opinii lub raportu, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe". Według przepisów kks, wykroczenie skarbowe może być karane grzywną od 175zł do nawet 35 tys. zł.

Polecamy produkt: Monitor Księgowego – prenumerata

Kontrola podatkowa – limity czasowe i terminy

Zmiany weszły w życie wraz z początkiem bieżącego roku.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


autor.: Michał Bartkiewicz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK