| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Rodzaje kosztów w układzie rodzajowym

Rodzaje kosztów w układzie rodzajowym

Przedsiębiorstwa są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku z tym przygotowują sprawozdanie finansowe, które składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej. Przyjęte przez jednostkę zasady ewidencji kosztów mają wpływ na wybór wariantu rachunku.

Układ rodzajowy

Jednym z dwóch głównych układów ewidencji kosztów działalności podstawowej przedsiębiorstwa jest układ rodzajowy. Koszty w tym układzie są dzielone ze względu na rodzaj, to znaczy przedmiot, z którym koszt jest związany. Może to być na przykład koszt związany z materiałami, energią, czy środkiem trwałym. Układ rodzajowy kosztów charakteryzuje się tym, że ewidencja dotyczy kosztów poniesionych w danym okresie sprawozdawczym i nie bierze pod uwagę tego okresu, którego te koszty rzeczywiście dotyczą.

Rodzaje kosztów

W układzie rodzajowym można wyróżnić następujące, najczęściej występujące pozycje kosztów w prowadzeniu ewidencji:

1) amortyzacja, czyli koszty zużycia środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Zmniejszenie wartości dobra następuje w wyniku używania (i zużywania się) dobra oraz jego starzenie się.

2) zużycie materiałów i energii, to znaczy koszty zużycia podstawowych materiałów i surowców oraz materiałów biurowych, części zapasowych, opakowań, energii elektrycznej i cieplnej, gazu, wody ciepłej i zimnej i energii w innej postaci.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

3) usługi obce, czyli koszty usług świadczonych przez dostawców zewnętrznych. Są to m.in. usługi: transportowe, sprzętowe, remontów, składowania, konserwacji, telekomunikacyjne, pocztowe, najem dzierżawa, obsługa bankowa, informatyczne.

4) podatki i opłaty. Są to koszty obciążające jednostkę (podatki i opłaty) o charakterze publicznoprawnym, na przykład: opłaty skarbowe, podatek od nieruchomości.

5) wynagrodzenia, czyli ogół pieniężnych i nie pieniężnych (w naturze) wynagrodzeń za pracę, przy czym nie ma znaczenia charakter stosunku pracy.

Wycena rezerw na świadczenia pracownicze – ujmowanie zysków i strat aktuarialnych

6) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników, to znaczy koszty, jakie ponosi pracodawca związane z obowiązkowym ubezpieczeniem pracowników, a także inne świadczenia na rzecz pracowników, m.in.: składki z tytułu ubezpieczeń społecznych opłaconych ze środków pracodawcy, składki na Fundusz Pracy, składki na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, koszty odzieży ochronnej i roboczej, świadczenia rzeczowe związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, koszty szkolenia pracowników, a także świadczenia urlopowe.

7) pozostałe koszty rodzajowe, na które składają się np.: koszty reprezentacji i reklamy, koszty ubezpieczeń majątkowych, czy koszty podróży służbowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK