| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Jak wykazać zyski i straty ze sprzedaży aktywów

Jak wykazać zyski i straty ze sprzedaży aktywów

W 2007 roku sprzedaliśmy dwa środki trwałe. Jeden, którego wartość nieumorzona wynosiła 2,5 tys. zł, za 10 tys. zł netto, co oznacza, że zysk z tej operacji wyniósł 7,5 tys. zł. Drugi środek trwały, którego wartość nieumorzona wynosi 9 tys. zł, sprzedaliśmy za 8 tys. zł netto. Na tej operacji osiągnęliśmy więc stratę - 1 tys. zł. Jak wykazać te operacje w rachunku zysków i strat? Czy można wykazać to w jednej pozycji jako zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych w kwocie 6,5 tys. zł (7,5 tys. zł - 1 tys. zł)?


W rachunku zysków i strat wykazuje się wynik wszystkich transakcji sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych odpowiednio w pozycji Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych bądź Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych.

Oznacza to, że po sprzedaży środka trwałego należy go usunąć z ewidencji księgowej i bilansu, a następnie w przedstawiony powyżej sposób odzwierciedlić w rachunku zysków i strat. Konieczne jest również zawarcie odpowiedniej informacji w części sprawozdania finansowego: Dodatkowe informacje i objaśnienia.

Warto przypomnieć, że operacje związane ze sprzedażą niefinansowych składników majątku wykazuje się jako pozostałą działalność operacyjną na kontach zespołu siedem, a nie cztery (lub pięć), gdzie ewidencjonowane są operacje związane z działalnością statutową.

Takie postępowanie wynika z zasad zawartych w art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem przez pozostałe koszty i przychody operacyjne rozumie się te, które związane są pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności: ze zbyciem środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych, a także z utrzymywaniem i zbyciem nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych zaliczanych do inwestycji.

W księgach rachunkowych operacje te będą odzwierciedlone w poniższy sposób:

1. Sprzedaż środka trwałego: strona Ma konta 760 „Pozostałe przychody operacyjne” - wartość netto, strona Ma konta 223 „Rozrachunki z tytułu VAT” - wartość podatku, strona Wn konta 240 „Inne rozrachunki” - wartość brutto.

2. Wyksięgowanie z ewidencji bilansowej środka trwałego: strona Wn konta 050 „Umorzenie środków trwałych” - dotychczasowe umorzenie, strona Wn konta 766 „Pozostałe koszty operacyjne” - wartość nieumorzona, strona Ma konta 010 „Środki trwałe”.

W rachunku zysków i strat odpowiednio w wariancie kalkulacyjnym i porównawczym wynik ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych wykazuje się w pozycji G.I lub D.I. - zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych w pozycji H.I lub E.I - strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych.

Należy pamiętać, że w tych pozycjach podaje się saldo sumy wszystkich przychodów ze zby-cia, czyli sprzedaży, likwidacji oraz nieodpłatnego przekazania - środków trwałych i ich księgowej wartości netto, powiększonej o poniesione koszty związane ze zbyciem tych składników majątku.

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK