| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > W jaki sposób analizować sprawozdania finansowe

W jaki sposób analizować sprawozdania finansowe

Analizując sprawozdanie finansowe, powinniśmy otrzymać odpowiedzi na pytania: czy działalność prowadzona przez firmę jest opłacalna, czy przynosi korzyści, czy dalsza kontynuacja działalności firmy ma sens.


Sprawozdawczość w postaci rachunku zysków i strat, bilansu oraz rachunku przepływów pieniężnych dostarcza informacji niezbędnych przy podejmowaniu decyzji także tych przyszłościowych. Szczegółowe dane z bilansu i rachunku zysków i strat pozwalają na ustalenie wskaźników finansowych, które służą ocenie sytuacji finansowej danego podmiotu.

Najlepiej jest analizować wskaźniki nie w wartości dla jednego okresu, ale porównywać ich zmianę w czasie i z tym co dzieje się w branży. Dokonując oceny, należy zadbać o porównywalność danych. W przeciwnym razie wyniki badań analitycznych będą nieobiektywne i mogą powodować mylną ocenę. Należy też zastanowić się, czy pogorszenie wskaźnika jest tylko chwilowe czy może taka tendencja utrzymuje się już od dłuższego czasu.

Wskaźniki struktury aktywów pozwalają ocenić, jakimi środkami gospodarczymi, i w jakich rozmiarach, dysponuje firma i czy struktura aktywów odpowiada specyfice i skali działalności. Nie można ustalić stałych proporcji między aktywami trwałymi i obrotowymi. W praktyce jest tak, że w przedsiębiorstwie przemysłowym zwykle przeważają aktywa trwałe, a w przedsiębiorstwie handlowym aktywa obrotowe. Firma powinna dbać o to, aby w trakcie działalności była w stanie wypracować taką gotówkę, która wystarczy na terminowe regulowanie zobowiązań bieżących, oraz posiadać na tyle duże rezerwy finansowe, aby wystarczyły na przewidywane przez firmę wydatki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik bieżącej płynności

Wskaźnik bieżącej płynności określa stopień pokrycia zobowiązań krótkoterminowych aktywami obrotowymi. Aktywa obrotowe powinny z nadwyżką pokrywać zobowiązania krótkoterminowe. Zaleca się, aby wartość tego wskaźnika oscylowała wokół wartości 2,0. Prawidłowy poziom wskaźnika jest ściśle związany z branżą, w jakiej działa firma. W branży detalicznej typowe są bardzo niskie wartości wskaźnika bieżącej płynności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik szybkiej płynności

Wartość tego wskaźnika powinna oscylować wokół 1. Oznacza to, że łatwo płynne aktywa obrotowe powinny w całości pokrywać zobowiązania.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik natychmiastowy

Wskaźnik natychmiastowy (wskaźnik płynności I stopnia) określa, w jakiej części zobowiązania krótkoterminowe pokryte są gotówką i jej ekwiwalentami, czyli najbardziej płynnymi aktywami. Wartość wskaźnika natychmiastowego jest bardzo mało stabilna, a zatem jego wartość poznawcza jest również ograniczona i powinien on pełnić rolę jedynie wskaźnika pomocniczego. W zasadzie powinno się dokonywać ciągłej analizy płynności finansowej firmy. Zarówno w dłuższych okresach sprawozdawczych, jak np. miesiąc, jak w krótkich, czyli tygodniowych, a nawet i krótszych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK