REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdanie finansowe 2016 (za rok 2015) - sporządzenie, zatwierdzenie, zgłoszenie do KRS, ogłoszenie

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Sprawozdanie finansowe 2016 (za rok 2015) - sporządzenie, zatwierdzenie, zgłoszenie do KRS, ogłoszenie
Sprawozdanie finansowe 2016 (za rok 2015) - sporządzenie, zatwierdzenie, zgłoszenie do KRS, ogłoszenie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po zamknięciu ksiąg prowadzonych w roku 2015 jednostka ma obowiązek terminowo sporządzić oraz przedstawić sprawozdanie finansowe. Za błędy oraz opóźnienia w przeprowadzeniu poszczególnych czynności grozi kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności do dwóch lat.

Kierownicy jednostek oraz osoby odpowiedzialne za sporządzanie sprawozdania rachunkowego muszą pamiętać o kilku terminach, w których wykonać należy nałożone na nich obowiązki.

Autopromocja

31 marca 2016 termin sporządzenia sprawozdania finansowego

Do końca marca jednostka powinna sporządzić, a osoby odpowiedzialne – podpisać sprawozdanie finansowe. Odpowiedzialność za terminowe sporządzenie sprawozdania ponosi kierownik jednostki, a w przypadku wieloosobowego organu zarządzającego – każda z osób będąca w jego składzie.

Oprócz odpowiedzialności karnej, dodatkowa odpowiedzialność związana jest z prawidłowością podejmowanych czynności w stosunku do spółki. Kierownik jednostki oraz organ nadzorczy odpowiadają za to, by sprawozdanie finansowe, skonsolidowane sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności oraz sprawozdanie z działalności grupy kapitałowej spełniały wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości. Za szkodę wyrządzoną spółce tymi działaniami, kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki, odpowiadają wobec spółki solidarnie.

Sprawozdanie finansowe składa się z:

1) bilansu http://druki-formularze.pl/druk/bil-bilans-0 ;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) rachunku zysków i strat http://druki-formularze.pl/druk/rzis-p-rachunek-zyskow-i-strat-wariant-porownawczy-0 ;

3) informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. http://druki-formularze.pl/druk/idb-informacja-dodatkowa-do-bilansu

Sprawozdanie finansowe podlegające corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta, obejmuje ponadto zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym (http://druki-formularze.pl/druk/zzkp-zestawienie-zmian-w-kapitale-funduszu-wlasnym ), a w przypadku funduszy inwestycyjnych - zestawienie zmian w aktywach netto, oraz rachunek przepływów pieniężnych (http://druki-formularze.pl/druk/rach-pp-rachunek-przeplywow-pienieznych-metoda-posrednia ), a sprawozdanie finansowe funduszu inwestycyjnego otwartego oraz sprawozdanie finansowe specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego nie obejmuje rachunku przepływów pieniężnych. Elementem obowiązkowym sprawozdania może być również sprawozdanie z działalności jednostki http://druki-formularze.pl/druk/szd-sprawozdanie-z-dzialalnosci , jeżeli obowiązek jego sporządzania wynika z ustawy o rachunkowości  lub z odrębnych przepisów.

Sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności jednostki sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Dane liczbowe można wykazywać w zaokrągleniu do tysięcy złotych, jeżeli nie zniekształca to obrazu jednostki zawartego w sprawozdaniu finansowym oraz w sprawozdaniu z działalności.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

Poddanie badaniu przez biegłego  - badanie nie później niż zatwierdzenie sprawozdania

Badaniu przez biegłego podlegają m.in. roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe - kontynuujących działalność:

  • spółek akcyjnych, za wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji;
  • pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
    • średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
    • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro,
    • przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro.

Kierownik badanej jednostki zapewnia udostępnienie biegłemu rewidentowi, przeprowadzającemu badanie sprawozdania finansowego, ksiąg rachunkowych oraz dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów oraz wszelkich innych dokumentów, jak również udziela wyczerpujących informacji, wyjaśnień i oświadczeń - niezbędnych do wydania opinii biegłego rewidenta o badanym sprawozdaniu finansowym jednostki.

Celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie przez biegłego rewidenta pisemnej opinii wraz z raportem o tym, czy sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy badanej jednostki zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami ustawy i przyjętymi zasadami (polityką) rachunkowości.

Wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych do wykonywania badania lub przeglądu sprawozdania finansowego dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki, chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej. Wyboru nie może natomiast dokonać kierownik jednostki. Jest on natomiast organem, który zawiera z wybranym przez organ zatwierdzający podmiotem (uprawnionym do badania sprawozdań finansowych), umowę o badanie lub przegląd sprawozdania finansowego. Umowa musi zostać zawarta na tyle wcześnie, by umożliwić biegłemu udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych jednostki.

Monitor Księgowego

31 marca - 30 kwietnia 2016 r. dołączenie sprawozdania do deklaracji podatkowej PIT lub CIT

Zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i prawnych, sporządzający sprawozdanie finansowe, mają obowiązek przekazać je organom podatkowym.

Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Podatnicy podatku PIT prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe w terminie złożenia zeznania podatkowego. Zatem sprawozdanie to powinno trafić do urzędu skarbowego nie później niż do 30 kwietnia 2016 r., przy czym może to nastąpić później niż przekazanie zeznania podatkowego (daty złożenia deklaracji PIT i sprawozdania nie muszą się pokrywać).

15 czerwca 2016 r. lub 15 dni przed walnym zgromadzeniem wspólników – udostępnienie dokumentów do wglądu

Podmioty, w których dochodzi do zatwierdzania sprawozdań, są obowiązane do udostępnienia wspólnikom, akcjonariuszom lub ich członkom rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności jednostki, a jeżeli sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania - także opinii wraz z raportem biegłego rewidenta - najpóźniej na 15 dni przed zgromadzeniem wspólników, walnym zgromadzeniem akcjonariuszy lub walnym zgromadzeniem członków albo przedstawicieli członków spółdzielni. Spółka akcyjna udostępnia ponadto akcjonariuszom sprawozdanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej albo organu administrującego.

30 czerwca 2016 r.: walne zgromadzenie - zatwierdzenie sprawozdania oraz inne uchwały podsumowujące 2015 rok

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego należy do zadań zwyczajnego walnego zgromadzenia wspólników (odpowiednio innych organów zatwierdzających danego podmiotu). W przypadku szeregu podmiotów bez odbycia zgromadzenia wspólników mogą być powzięte uchwały, jeżeli wszyscy wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być powzięte, albo na głosowanie pisemne. W przypadku spółek z o.o. zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.


Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być:

Zwyczajne zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd ale również rada nadzorcza, jak również komisja rewizyjna, jeżeli zarząd nie zwoła go w terminie niezbędnym do podjęcia powyższych uchwał dotyczących sprawozdań oraz innych spraw wskazanych powyżej. Umowa spółki może przyznać uprawnienie do zwoływania także innym osobom.

Zgromadzenie wspólników zwołuje się za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników. Zamiast listu poleconego lub przesyłki nadanej pocztą kurierską, zawiadomienie może być wysłane wspólnikowi pocztą elektroniczną, jeżeli uprzednio wyraził na to pisemną zgodę, podając adres, na który zawiadomienie powinno być wysłane.

W zaproszeniu należy oznaczyć dzień, godzinę i miejsce zgromadzenia wspólników oraz szczegółowy porządek obrad. W przypadku zamierzonej zmiany umowy spółki należy wskazać istotne elementy treści proponowanych zmian. W trakcie zgromadzenia uchwały zapadają bezwzględną większością głosów, jeżeli umowa spółki nie stanowią inaczej.

15 dni od dnia zatwierdzenia (nie później niż 15 lipca 2016 r.) – złożenie sprawozdania w KRS, ogłoszenie

Kierownik jednostki składa w krajowym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a  także sprawozdanie z działalności (o ile jest ono wymagane przepisami prawa) - w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Wzmianka o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego w KRS będzie przekazywana automatycznie do publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Natomiast kierownik jednostki, w której sprawozdanie poddawane jest badaniu przez biegłego, a która to jednostka nie jest objęta obowiązkiem złożenia sprawozdania do KRS, gdyż nie jest tym rejestrem objęta (np. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki cywilne osób fizycznych), nadal musi dokonywać ogłoszeń w MSiG. Kierownik takiej jednostki jest obowiązany złożyć wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy, do ogłoszenia w ciągu 15 dni od dnia ich zatwierdzenia, wraz z opinią biegłego rewidenta oraz odpisem uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.  Publikacji nie podlegają natomiast informacje dodatkowe zawierające objaśnienia do poszczególnych pozycji sprawozdania. Ogłoszenie następuje w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym".

Dodatkowo kierownik jednostki będącej spółką jawną osób fizycznych lub spółką partnerską, której przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły mniej niż równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro i która nie stosuje zasad pełnej rachunkowości, składa w sądzie rejestrowym prowadzącym Krajowy Rejestr Sądowy, w terminie 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy, oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego.

Kary za błędy przy sprawozdaniach

Za nieprawidłowości oraz nieterminowość w sporządzaniu sprawozdań finansowych, brak zgłoszeń lub przekraczanie terminów ich dokonywania, grożą kary. Kto dopuszcza do niesporządzenia sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, sporządzenia ich niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tych sprawozdaniach nierzetelnych danych - podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie. Natomiast w przypadku, gdy podmiot:

  • nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta,
  • nie udziela lub udziela niezgodnych ze stanem faktycznym informacji, wyjaśnień, oświadczeń biegłemu rewidentowi albo nie dopuszcza go do pełnienia obowiązków,
  • nie składa sprawozdania finansowego do ogłoszenia,
  • nie składa sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej we właściwym rejestrze sądowym,
  • nie udostępnia sprawozdania finansowego i innych dokumentów,

- podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA