| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Czy wydatek na uprawnienia przewozowe zaliczyć do rozliczeń międzyokresowych

Czy wydatek na uprawnienia przewozowe zaliczyć do rozliczeń międzyokresowych

Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego wydało nam uprawnienie na międzynarodowe przewozy na pięć lat (440 zł). Czy należy tę kwotę zaksięgować na konto rozliczeń międzyokresowych (na pięć lat)?


Anita Bis

starszy konsultant w dziale audytu TPA Horwath Horodko Audit

Tak

Koszty poniesione w bieżącym okresie sprawozdawczym, dotyczące związanych z nimi przychodów przyszłych okresów, zalicza się do aktywów - jako czynne rozliczenia międzyokresowe.

Dla prawidłowego ustalenia wyniku finansowego zgodnie z określoną w art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości zasadą współmierności przychodów i kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu należy zaliczyć koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeśli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Oznacza to, że koszty poniesione w bieżącym okresie sprawozdawczym, dotyczące związanych z nimi przychodów przyszłych okresów, zalicza się do aktywów - jako czynne rozliczenia międzyokresowe.

Należy jednakże zauważyć, że na kontach rozliczeń międzyokresowych mogą być aktywowane jedynie takie koszty, które spełniają kryteria zaliczenia ich do aktywów. Artykuł 3 ust. 1 ustawy stanowi, iż aktywami są kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, ale tylko te, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

W przypadku uprawnienia na międzynarodowe przewozy poniesiony jednorazowo koszt, spełniający powyżej określoną definicję aktywa, wygeneruje przychody w okresie pięciu lat korzystania z uprawnienia, stąd też powinien zostać aktywowany i rozliczony odpowiednio do uzyskiwanych przychodów.

Warto podkreślić, że w przypadku gdy aktywowany koszt przestanie przynosić korzyści ekonomiczne, jednostka traci prawo do dalszego rozliczania w czasie i nierozliczoną część rozliczeń międzyokresowych powinna odnieść w koszty danego okresu sprawozdawczego.

Tak więc zasada współmierności przychodów i kosztów ma nieodłączny związek z realizowanymi przychodami i poniesione wydatki rozpoznaje się jako koszty nie w momencie ich poniesienia, lecz odpowiednio do wpływów do jednostki korzyści ekonomicznych.

Agnieszka Pokojska

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 39 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »