| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Czy koszty pomniejszyć w bieżącym roku

Czy koszty pomniejszyć w bieżącym roku

Otrzymaliśmy korektę faktury wystawioną 10 kwietnia do zakupu materiałów z lipca 2007 r. Korektę VAT zrobię w kwietniu. Jak to ująć w księgach rachunkowych. Czy należy pomniejszyć koszty roku 2008, ponieważ bilans jest już sporządzony?


Hanna Jerzak

menedżer, departament rachunkowości HLB Frąckowiak i Wspólnicy

Tak

Jeżeli sprawozdanie finansowe jest już sporządzone i zatwierdzone, należy tego dokonać w bieżącym roku.

Według art. 54 ust. 1 ustawy o rachunkowości, jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, to odpowiednie wyjaśnienia zamieszcza się w informacji dodatkowej.

Natomiast zgodnie z ust. 2 powyższego przepisu, jeżeli jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, o których mowa w ust. 1, po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego, to ich skutki ujmuje się w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała.

Gdy spółka otrzymała korektę faktury wystawioną w kwietniu 2008 r. do zakupu materiałów z lipca 2007 r. a roczne sprawozdania finansowe za rok 2007 zostało zatwierdzone, to skutki bilansowe i podatkowe wynikające z tego zdarzenia ujmujemy w księgach rachunkowych roku obrotowego 2008 roku.

Prowadząc księgi rachunkowe należy stosować nadrzędne zasady rachunkowości. Przy kwalifikowaniu kosztów do danego roku obrotowego jednostka stosuje zasadę memoriału, wraz z uwzględnieniem zasady współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów. Zasady te wiążą się z regulacjami art. 20 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którymi do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie.

Agnieszka Pokojska

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 54 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »