| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Obowiązek składania sprawozdania finansowego do KRS

Obowiązek składania sprawozdania finansowego do KRS

Czy spółka jawna, której roczne sprawozdanie finansowe nie podlega badaniu, ma obowiązek składać roczne sprawozdanie finansowe w sądzie rejestrowym?


Każda jednostka objęta wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego (a więc i spółka jawna) musi złożyć do sądu rejestrowego roczne sprawozdanie finansowe. Należy pamiętać, że w przypadku spółek jawnych oprócz rocznego sprawozdania finansowego należy dołączyć również odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty. Ponadto będą musieli Państwo złożyć i opłacić „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty” - składany na formularzu KRS-Z30.

 

Złożenie sprawozdania finansowego za 2010 rok do KRS oraz jego ogłoszenie>>>>

 

Każda jednostka objęta wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego (a więc praktycznie wszystkie formy prawne oprócz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i spółek cywilnych osób fizycznych) jest zobowiązana składać w sądzie rejestrowym:

1) roczne sprawozdanie finansowe (czyli wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, dodatkowe informacje i objaśnienia oraz opcjonalnie, w zależności od tego, czy jednostka ma obowiązek sporządzania, również zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych),

2) opinię biegłego rewidenta (jeśli sprawozdanie podlegało badaniu),

3) odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty,

4) sprawozdanie z działalności jednostki (w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, spółek komandytowo-akcyjnych, spółdzielni oraz przedsiębiorstw państwowych).

Spółka jawna, której sprawozdanie finansowe nie podlegało badaniu, musi więc złożyć w KRS następujące dokumenty:

1) roczne sprawozdanie finansowe oraz

2) odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego (w spółce jawnej organem zatwierdzającym są wspólnicy) o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.

Wymienione dokumenty należy złożyć we właściwym rejestrze sądowym w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (art. 69 ustawy o rachunkowości).

Jeśli roczne sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego (a więc w terminie do 30 czerwca - jeśli rok obrotowy równy jest kalendarzowemu), tos należy w ciągu 15 dni po tym terminie (tj. do 15 lipca) złożyć w sądzie niezatwierdzone sprawozdanie finansowe.

W związku ze zmianą ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. (art. 69 ust. 2) w przypadku niezatwierdzonych w terminie sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2009 jednostki będą zobowiązane nie tylko złożyć niezatwierdzone sprawozdanie 15 dni po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, ale także 15 dni po jego zatwierdzeniu (obecnie, tj. w przypadku sprawozdań za 2007 i 2008 r., nie ma obowiązku późniejszego dostarczania do sądu zatwierdzonych sprawozdań).

Ponieważ wpis do rejestru dokonywany jest na wniosek (art. 19 ustawy o KRS), to wraz z dokumentami należy wypełnić formularz („Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty”), dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.

Składając ten formularz wniosku (tj. KRS-Z30), należy uiścić opłatę sądową oraz opłatę za ogłoszenie w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” związaną z wpisem do rejestru.

Opłata sądowa (w wysokości 40 zł) dotyczy zmiany wpisu w KRS (polega na tym, że we wpisie spółki w KRS zostaje zamieszczona wzmianka o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego i innych dokumentów).

Ponieważ zmiana taka ogłaszana jest w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”, to za ogłoszenie wzmianki o zmianie wpisu sąd pobiera drugą opłatę, znacznie już wyższą - 250 zł.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »