| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Co robić z niezatwierdzonym w terminie sprawozdaniem finansowym

Co robić z niezatwierdzonym w terminie sprawozdaniem finansowym

Czy niezatwierdzone sprawozdanie finansowe powinniśmy złożyć 15 lipca do KRS i ogłosić w Monitorze Polskim B? Jakie kary grożą za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie?

Niezatwierdzonego sprawozdania finansowego nie należy składać do ogłoszenia w „Monitorze Polskim B” („Monitorze Spółdzielczym” w przypadku spółdzielni). Ustawa o rachunkowości (art. 70 ust. 1) dokładnie precyzuje, że kierownik jednostki obowiązany jest złożyć:

• wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej,

• bilans,

• rachunek zysków i strat,

• zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych

w ciągu 15 dni od dnia ich zatwierdzenia.

Zatem złożenie wymienionych dokumentów nastąpi dopiero po spełnieniu warunku, jakim jest ich zatwierdzenie.

Ogłoszeniu podlega również opinia biegłego rewidenta oraz odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.

Ustawa o rachunkowości nie przewiduje sankcji za niezatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego. Należy jednak przypomnieć, że kierownik jednostki oraz osoba, której powierzono obowiązki z zakresu rachunkowości, podlegają grzywnie lub karze ograniczenia wolności, gdy (art. 79) wbrew przepisom ustawy:

• nie składają rocznego sprawozdania finansowego do ogłoszenia,

• nie składają rocznego sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności jednostki we właściwym rejestrze sądowym,

• nie udostępniają sprawozdania finansowego i innych wymaganych dokumentów.

• art. 69, art. 70, art. 79 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »