| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Sprawozdanie sporządza spółka dominująca

Sprawozdanie sporządza spółka dominująca

Spółka z o.o., posiadająca 50 proc. udziałów w spółce komandytowej jako komplementariusz, sporządza sprawozdanie skonsolidowane.


Spółka podatnika od 2007 roku ma 50 proc. udziałów w spółce komandytowej - jest w niej komplementariuszem.

- Czy muszę sporządzać skonsolidowane sprawozdanie - pyta czytelnik.

Tak. Ewa Sobińska, biegły rewident, prezes zarządu ABES Audyt, wyjaśnia, że przy założeniu, że komplementariuszem jest spółką z o.o., to zgodnie z art. 117 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), spółkę komandytową reprezentuje komplementariusz. Odpowiada on także, zgodnie z art. 102 k.s.h., bez ograniczenia za zobowiązania spółki wobec wierzycieli.

Jak twierdzi ekspert, ustawa o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) w art. 3 ust. 1 pkt 37 określa jednostkę dominującą jako spółkę handlową, sprawującą kontrolę lub współkontrolę nad inną jednostką, a w szczególności (art. 3 ust. 1 pkt 37b) uprawnioną do kierowania polityką finansową i operacyjną innej jednostki (zależnej) w sposób samodzielny lub przez wyznaczone przez siebie osoby lub jednostki na podstawie umowy zawartej z innymi uprawnionymi do głosu, posiadającymi, na podstawie statutu lub umowy spółki, łącznie z jednostką dominującą, większość ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym.

- Przez sprawowanie kontroli nad inną jednostką rozumie się zdolność do kierowania polityką finansową i operacyjną innej jednostki, w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych z jej działalności - twierdzi nasza rozmówczyni.

Jak wynika z tych definicji - podkreśla Ewa Sobińska - spółka z o.o., posiadająca 50 proc. udziałów w spółce komandytowej jako komplementariusz, jest spółką dominującą dla spółki komandytowej i powinna sporządzać skonsolidowane sprawozdanie finansowe według uregulowań rozdziału 6 ustawy o rachunkowości.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK