| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Metody wyceny wpłyną na wynik firmy

Metody wyceny wpłyną na wynik firmy

Stosowanie do wyceny towarów metody cen najwcześniejszych (FIFO) prowadzi do uzyskania wyższych zysków niż przy metodzie cen najpóźniejszych (LIFO).

Stosowana przez spółkę metoda ujmowania wydania towaru z magazynu może wpłynąć na wynik finansowy w sprawozdaniu finansowym. Monika Lech, starszy asystent w dziale audytu Grupy Gumułka - Audyt, zwraca uwagę na przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące wartości stanu końcowego rzeczowych składników majątku obrotowego (w tym towarów). W przypadku gdy ceny nabycia (zakupu) albo koszty wytworzenia jednakowych albo uznanych za jednakowe ze względu na podobieństwo rodzaju i przeznaczenie składników są różne, wyceny dokonuje się w zależności od przyjętej przez jednostkę metody ustalania wartości ich rozchodu.

Wartość może więc być ustalana: w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych cen (kosztów) tych składników towarów, które dotyczą ściśle określonych przedsięwzięć, niezależnie od daty ich zakupu lub wytworzenia; na poziomie średnioważonych cen przeciętnych; według cen najpóźniejszych lub najwcześniejszych. Stosowana metoda wyceny wpływa na wysokość wyniku finansowego oraz na wartość bilansową zapasów. Wycena stanu i zużycia są ściśle ze sobą powiązane i zależne od siebie.

- Oznacza to, że jeśli stan towarów wyceni się na niższym poziomie, wówczas trzeba podwyższyć wycenę zużycia o to zaniżenie - twierdzi Monika Lech.

Wyjaśnia, że pod wpływem inflacji ceny nabywanych towarów stopniowo rosną. Najpóźniej kupione towary są zwykle droższe od tych, które kupiono na początku. W sytuacji gdy ceny rosną, stosowanie metody FIFO prowadzi do uzyskania niższego kosztu sprzedaży, wyższych zysków oraz wyższej wyceny zapasów na dzień zamknięcia niż przy zasadzie LIFO.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK