| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Zmiana zasady walutowości

Zmiana zasady walutowości

Znowelizowane przepisy Kodeksu cywilnego oraz Prawa dewizowego zniosły zasadę walutowości. W związku z tym kontrahenci krajowi mogą zawierać między sobą transakcje wyrażone w walutach obcych. Do przeliczania przychodów oraz kosztów wyrażonych w walutach obcych mają zastosowanie zasady ogólne.


Znowelizowane przepisy znoszące zasadę walutowości weszły w życie 24 stycznia 2009 r. Od tego momentu zobowiązania pieniężne na terenie Polski będą mogły być wyrażane w walucie obcej. Dotychczas było to możliwe tylko wówczas, gdy przedsiębiorca posiadał odpowiednie zezwolenie przewidziane przez ustawę - Prawo dewizowe. Jeżeli strony zamierzają rozliczać się w walucie obcej, to powinny to wyraźnie uregulować w umowie. Samo wskazanie w umowie ceny w walucie obcej nie gwarantuje, że zapłata nastąpi również w tej walucie. Wynika to z nowego brzmienia art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego.

Tabela. Zniesienie zasady walutowości w Kodeksie cywilnym

Jeśli zawarta między kontrahentami umowa określa cenę transakcji w walucie obcej, ale nie określa, że także zapłata nastąpi w walucie obcej, to dłużnik może dokonać zapłaty w złotych. Istotny będzie wtedy kurs wymiany, jaki powinien zostać przyjęty do przeliczenia waluty obcej na złote. Kurs ten strony mogą określić w umowie. Jeżeli tego nie zrobią, to zastosowanie będzie tu miał zacytowany wyżej art. 358 § 2 Kodeksu cywilnego.

Trzeba jednak pamiętać, że zniesienie zasady walutowości będzie miało wpływ jedynie na zobowiązania cywilnoprawne. Wszystkie bowiem operacje, w tym zobowiązania czy należności, muszą być wykazane w księgach rachunkowych w złotych. Jeśli więc transakcja między podmiotami krajowymi została udokumentowana fakturą wyrażoną w walucie obcej, to jednostki są zobowiązane do przeliczania przychodów oraz kosztów (należności i zobowiązań) wyrażonych w walutach obcych zgodnie z ogólnymi zasadami, a więc według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego (z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania/poniesienia przychodu/kosztu). Do wyceny wpływu należności w walucie obcej należy przyjąć kurs faktycznie zastosowany, np. bankowy. Oznacza to, że powstaną różnice kursowe. Dla celów podatkowych będą one uwzględniane tylko w takim przypadku, gdy zarówno zapłata, jak i należność (zobowiązanie) są wyrażone w walucie obcej. Jeśli więc kontrahenci określą w umowie, że transakcja będzie wyrażona w walucie obcej, a zapłata nastąpi w złotych, wówczas różnice kursowe dla celów podatkowych nie wystąpią.

• art. 358 ustawy z 23 kwietnia 1963 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 228, poz. 1506

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »