| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Zasady ogólne

Jak zaksięgować wymianę części wyposażenia środka trwałego

Aktualizacja: 14.12.2007

W wyniku awarii/uszkodzenia straciliśmy część wyposażenia jednego ze środków trwałych. Naprawa uszkodzonego elementu jest nieopłacalna. Ponieważ bez tego wyposażenia środek trwały nie może spełniać swojej funkcji, uzupełniliśmy je w tym miesiącu. Jak to zaksięgować? W księgach mam wartość środka trwałego w wysokości 15 tys. zł, w całości umorzoną. Ciężko oszacować, jaką część środka trwałego stanowią uszkodzone elementy. Wartość zakupionego wyposażenia to 5 tys. zł. Czy należy ująć ją bezpośrednio w koszty w miesiącu zakupu, czy muszę zwiększać wartość środka trwałego? »

Niewykorzystane zdolności produkcyjne nie są uwzględniane w kosztach

Aktualizacja: 12.12.2007

Do kosztów wytworzenia produktów nie zalicza się m.in. tych, które są konsekwencją niewykorzystanych zdolności produkcyjnych i strat. »

Inwentaryzacja: Protokół potwierdzi likwidację braków

Aktualizacja: 20.12.2007

W czasie inwentaryzacji mogą zostać ujawnione niepełnowartościowe towary. Podstawą ujęcia ich likwidacji w księgach będzie protokół podpisany przez członków komisji inwentaryzacyjnej. »

Jak rozwiązać rezerwę na należności zagrożone

Aktualizacja: 28.11.2007

W 2000 roku księgowa założyła rezerwę na należności zagrożone jednego z naszych kontrahentów (761/840). Do tej pory nie otrzymaliśmy pieniędzy za faktury. Dodatkowo radca prawny powiedział, że kontrahent nie istnieje. Co należy zrobić z taką rezerwą? »

Inwentaryzacja: Można stosować arkusze spisowe

Aktualizacja: 20.12.2007

Jeżeli spółki posiadają duże ilości środków trwałych, dopuszczalne jest przy ich inwentaryzacji korzystanie z arkuszy spisowych z wpisanymi nazwami takich składników majątku jednostki. »

Kiedy księgować faktury, stosując metodę kasową i memoriałową

Aktualizacja: 20.11.2007

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów i chciałabym się dowiedzieć, czy powinnam księgować faktury od razu, gdy je dostaję? Na czym polegają metody: memoriałowa i kasowa? »

Klasyfikacja kosztów prac rozwojowych zależy od ich końcowego efektu

Aktualizacja: 16.11.2007

Kiedy koszty prac rozwojowych można zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych? »

Anulowanie faktury możliwe tylko wtedy, gdy nie doszło do sprzedaży

Aktualizacja: 15.11.2007

Spółka, od której wynajmujemy lokal, anulowała kilka faktur za czynsz z ubiegłego roku i w zamian wystawiła nowe, z bieżącą datą. Czy tego typu operacja jest dozwolona? Jak to zaksięgować? »

Kiedy dowód księgowy może być kserokopią

Aktualizacja: 07.11.2007

Sporządziliśmy spis z natury. Czy kopią arkusza spisowego może być ksero oryginału? »

Na wypłaty spółka musi utworzyć rezerwę

Aktualizacja: 31.10.2007

Jeżeli zakładowy regulamin wynagradzania przewiduje takie wypłaty, jak nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne, to spółka powinna tworzyć rezerwę na ten cel. »

Inwentaryzacja 2007 - niezbędne druki i wzory dokumentów

Aktualizacja: 24.11.2008

Ustawa o rachunkowości określa, że podmioty gospodarcze stosujące przepisy ustawy mają obowiązek przeprowadzać okresowo spis z natury składników majątku. Prace inwentaryzacyjne powinny rozpocząć się najwcześniej 1 października, a zakończyć najpóźniej 15 stycznia następnego roku. Ponieważ rozpoczął się okres przeprowadzania inwentaryzacji, przedstawiamy najważniejsze dokumenty z tym związane. »

Jakie koszty powiększają wartość środka trwałego

Aktualizacja: 16.10.2007

Nasza firma zakupiła samochód kombi o wartości 7000 euro. Chcemy zaewidencjonować go w księgach rachunkowych jako środek trwały po przeliczeniu na złotówki. Jakie koszty powinniśmy wliczyć do wartości tego środka trwałego? Czy akcyza, szrotowe oraz ubezpieczenie auta podnosi wartość samochodu w księgach rachunkowych? »

Czy potwierdzać należności zerowe

Aktualizacja: 11.10.2007

Czy w ramach rocznej inwentaryzacji mamy obowiązek potwierdzać należności zerowe? Jeśli tak, to czy możemy je zinwentaryzować wcześniej, np. w listopadzie? »

Kiedy i jak prowadzić księgę inwentarzową

Aktualizacja: 10.10.2007

Czy istnieje obowiązek prowadzenia księgi inwentarzowej środków trwałych, jeżeli w jednostce prowadzona jest ewidencja (syntetyczna i analityczna) w module finansowo-księgowym programu komputerowego? »

Czy wyciąg z karty płatniczej jest dokumentem księgowym

Aktualizacja: 25.09.2007

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej dokonuję zakupów za granicą za pomocą internetu. Potwierdzeniem dokonania transakcji jest wyciąg z karty płatniczej. Czy wyciąg z karty płatniczej jest dokumentem księgowym stanowiącym podstawę księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów transakcji zakupu? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »