| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Jak zmieni się ustawa o rachunkowości?

Jak zmieni się ustawa o rachunkowości?

27 października 2012 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o rachunkowości. Zmiany te mają charakter systemowy.


Zmiana zakresu podmiotowego ustawy (nowe brzmienie art. 2 ust. 1 pkt 3)


Zmiana dotyczy bezpośredniego wskazania, że jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych podlegają przepisom ustawy o rachunkowości bez względu na wielkość osiąganych przez nie przychodów.


W regulacji dotyczącej szczegółowości sprawozdań finansowych wykluczono możliwość sporządzania przez SKOK-i sprawozdań finansowych (i odpowiednio informacji dodatkowej) w formie uproszczonej. Zatem SKOK-i nie mogą ograniczyć pozycji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym do oznaczonych literami i cyframi rzymskimi w załączniku nr 1 ustawy o rachunkowości.


Zmiana ta polega na bezpośrednim wskazaniu, że spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe mają obowiązek poddania swoich rocznych sprawozdań finansowych badaniu i ogłaszaniu.


Zmiana dotyczy szczegółowości raportu biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe SKOK-u. Według niej raport taki powinien przedstawiać także stwierdzenie stosowania się przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową do obowiązujących wymogów ostrożnościowych, określonych w odrębnych przepisach, oraz stwierdzenie prawidłowości ustalenia współczynnika wypłacalności.


Więcej na ten temat znajdzesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Od 27 października 2012 r. zmiany w ustawie o rachunkowości dotyczące spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »