REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy warto korzystać z faktoringu - skutki bilansowe

Monika Kwiatkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Faktoring stanowi źródło środków pieniężnych. Pozwala przedsiębiorcy na zachowanie płynności finansowej. Jest też coraz częściej stosowaną metodą windykacji należności. Może również stanowić sposób zabezpieczenia przed nieściągalnością dłużnika.

 

Autopromocja

Korzystając z faktoringu, przedsiębiorca ma możliwość stosowania wobec kontrahentów wydłużonych terminów płatności, a jednocześnie utrzymuje płynność finansową i terminowo reguluje swoje zobowiązania. Pomoże to zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa, co jest niezwykle trudne w obecnych czasach, jednocześnie buduje w ten sposób pozytywny wizerunek w oczach kontrahentów.

Faktoring jest szczególnie polecany, gdy przedsiębiorstwo:

• chce mieć szybki dostęp do pieniędzy,

• rozpoczyna współpracę z nowym kontrahentem i nie zna jego pozycji rynkowej ani zdolności do terminowego regulowania zobowiązań,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• ma stałych odbiorców towarów i usług,

• chce zdyscyplinować dłużników, by terminowo wywiązywali się z płatności,

• chce planować wpływy i wydatki,

• ponosi wysokie koszty z tytułu udzielanych kredytów kupieckich.

Jak działa faktoring? Jaka jest rola faktoranta i faktora jako dwóch stron umowy faktoringu? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w tabeli 1.


SŁOWNICZEK

Faktoring należy do umów nienazwanych, czyli takich, które nie są unormowane w przepisach Kodeksu cywilnego, lecz funkcjonują zgodnie z zasadą wolności umów (swobody kontraktowania). Umowa faktoringu jest umową mieszaną zawierającą elementy zlecenia, pożyczki, sprzedaży, ale przede wszystkim przelewu wierzytelności. Jest alternatywą dla kredytu bankowego.

Strony umowy:

• faktor - jednostka wyspecjalizowana w nabywaniu wierzytelności; zazwyczaj są to spółki z udziałem banków;

• faktorant - przedsiębiorca.


Faktura pro forma musi być wyraźnie oznaczona

Czy przedsiębiorca, który korzystał z faktoringu i windykacji ma prawo korekty VAT


Tabela 1. Prawa i obowiązki stron umowy

Faktor

Faktorant

1

2

Faktor nabywa wierzytelności przysługujące faktorantowi od jego dłużników, czyli nabywców (odbiorców) sprzedawanych przez faktoranta towarów lub usług.

Faktorant otrzymuje zapłatę za sprzedaż towarów lub usług wcześniej, niż wynika to z umowy z nabywcą tego dobra lub usługi.

Faktor czasami nabywa ryzyko niewypłacalności dłużnika faktoranta.

Faktorant czasami przenosi ryzyko niewypłacalności nabywcy na faktora.

Faktor w zamian za podjęcie ryzyka otrzymuje wynagrodzenie - prowizje i odsetki (odsetki dotyczą okresu kredytowania, natomiast prowizja to wynagrodzenie dla faktora za wykonaną przez niego usługę).

Faktorant płaci faktorowi wynagrodzenie za usługę w postaci odsetek i prowizji.


Faktoring może dotyczyć:

• faktur sprzedaży - faktor płaci faktorantowi za jego faktury sprzedaży przed terminem płatności, pomniejszając tę kwotę o należne odsetki i prowizję,

• faktur zakupu - faktor płaci wierzycielowi faktoranta za jego faktury zakupu w terminie płatności, faktor zwraca wydatkowane kwoty powiększone o odsetki i prowizje w późniejszym terminie.


Zobacz e-poradnik „Faktury VAT w 2013 r.” dostępny na www.inforfk.pl

 

PKPiR 2013 - zmiany zasad prowadzenia


Bardzo często spotyka się w umowach faktoringowych, że faktor przelewa na konto faktoranta 50-95% kwoty wierzytelności jako zaliczkę. Pozostała kwota wierzytelności zostanie przelana dopiero po otrzymaniu zapłaty od dłużnika przedsiębiorcy-faktoranta. Najczęściej też faktor potrąca swoją prowizję i należne odsetki z przelewanej wierzytelności.

Umowa faktoringowa zazwyczaj określa: limit finansowania dla poszczególnych dłużników oraz globalny, poziom finansowania w dniach i procentach dla indywidualnych wierzytelności, wysokość prowizji (np. od limitu, prowizja faktoringowa, minimalna) i odsetek, sposoby zgłaszania wierzytelności do faktora, pozostałe obowiązki faktoranta oraz dodatkowe dokumenty, jakie jest on zobowiązany przedstawiać faktorowi.

Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: Kiedy warto korzystać z faktoringu - skutki bilansowe

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA