| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Czy potwierdzać należności zerowe

Czy potwierdzać należności zerowe

Czy w ramach rocznej inwentaryzacji mamy obowiązek potwierdzać należności zerowe? Jeśli tak, to czy możemy je zinwentaryzować wcześniej, np. w listopadzie?

• musi dodać obroty, jakie miały miejsce między wcześniejszym dniem ustalenia stanu należności drogą inwentaryzacji a dniem bilansowym,

• musi odjąć obroty, jakie miały miejsce między późniejszym dniem ustalenia stanu należności drogą inwentaryzacji a dniem bilansowym.

W praktyce uzgodnienie sald należności następuje na ostatni dzień roku obrotowego (czyli 31 grudnia). Jednakże w przypadku gdy jednostka prowadzi dość dużo transakcji z dużą ilością kontrahentów, to rozsądnym rozwiązaniem jest rozłożenie pracy związanej z inwentaryzacją należności i uzgadnianie sald na dzień np. 31 października lub 30 listopada (ze względów praktycznych jest to zazwyczaj ostatni dzień miesiąca).

Korespondencja taka może przybierać różną formę, w zależności od przyjętej przez stronę inicjującą metody potwierdzenia. Tak więc można wysłać pismo:

• zawierające specyfikację stanu konta - dłużnik powinien potwierdzić ten stan i odesłać na adres wierzyciela,

• zawierające specyfikację stanu konta - dłużnik potwierdza ten stan i odsyła na adres wierzyciela jedynie w przypadku kwestionowania salda),

• w którym nie podaje się salda, lecz prosi się kontrahenta o wskazanie, jakie saldo figuruje w jego księgach rachunkowych.

Należy powiedzieć, że najczęściej wykorzystywana jest metoda pierwsza, która wyklucza zastosowanie nieuznawanego przez ustawę o rachunkowości „milczącego potwierdzenia” stanu salda. Metoda trzecia jest z kolei wykorzystywana, gdy jednostka chce wykluczyć przy uzgadnianiu salda wszelkie pomyłki „na korzyść” dłużnika (których z oczywistych powodów dłużnik mógłby nie chcieć korygować).

Pismo z prośbą o uzgodnienie należności powinno uwzględniać nie tylko należności główne, ale również naliczone na dzień uzgodnienia należne odsetki zwłoki.

Gdy kontrahent nie odpowiada na pismo z prośbą o uzgodnienie salda, należy spróbować e-mailowego lub telefonicznego monitowania. Jeżeli próby kontaktu mającego na celu potwierdzenie salda okażą się bezskuteczne, to należy traktować taką należność jako saldo niepotwierdzone i w związku z tym należy ją zinwentaryzować drogą weryfikacji. Brak odpowiedzi powinien także skutkować rozważeniem, czy nie występuje realne zagrożenie spłaty (lub wręcz nieściągalność) danej należności i czy nie należy w związku z tym dokonać aktualizacji wartości przez odpis aktualizujący.

Wn konto 765 „Pozostałe koszty operacyjne” (lub Wn konto 755 „Koszty finansowe”)

Ma konto 280 „Odpisy aktualizujące rozrachunki”.

• art. 26 ust. 1, art. 26 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK