| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Inwentaryzacja 2007 - niezbędne druki i wzory dokumentów

Inwentaryzacja 2007 - niezbędne druki i wzory dokumentów

Ustawa o rachunkowości określa, że podmioty gospodarcze stosujące przepisy ustawy mają obowiązek przeprowadzać okresowo spis z natury składników majątku. Prace inwentaryzacyjne powinny rozpocząć się najwcześniej 1 października, a zakończyć najpóźniej 15 stycznia następnego roku. Ponieważ rozpoczął się okres przeprowadzania inwentaryzacji, przedstawiamy najważniejsze dokumenty z tym związane.

- Zarządzenie Nr 17 z dnia 10 września 2007 r. w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji składników majątku na dzień 31 grudnia 2007 r.

- Zarządzenie Nr 20 z dnia 25 września 2007 r. w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej

- Oświadczenie przedinwentaryzacyjne osoby materialnie odpowiedzialnej

- Ewidencja druków ścisłego zarachowania

- Arkusz spisu z natury towarów handlowych (materiałów, środków trwałych) sporządzony na dzień 31 grudnia 2007 r.

- Zestawienie zbiorcze spisów z natury

 

Przeprowadzenie inwentaryzacji rodzi konieczność sporządzenia wielu dokumentów. Przepisy nie określają dokładnie jakich, pozostawiając tę kwestię do rozstrzygnięcia kierownikowi jednostki. W niniejszym opracowaniu przedstawiamy druki - związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem inwentaryzacji, które stanowią niezbędne minimum, jeśli chodzi o zakres dokumentowanych zdarzeń.

Inwentaryzację można podzielić na 3 podstawowe etapy:

I. W pierwszym etapie należy wydać zarządzenie wewnętrzne powołujące komisję inwentaryzacyjną, zarządzenie wewnętrzne w sprawie inwentaryzacji rocznej, przygotowanie arkuszy spisowych itp.

II. Przeprowadzając samą inwentaryzację - co stanowi drugi etap - należy sporządzić oświadczenia wstępne i końcowe osób odpowiedzialnych materialnie, arkusze spisów z natury oraz protokołów inwentaryzacyjnych, załączniki do arkuszy spisowych, protokoły wyceny zapasów, sprawozdania zespołów spisowych z przebiegu i wyników inwentaryzacji, sprawozdań lub protokołów kontroli inwentaryzacji.

III. W ostatnim etapie należy ustalić i rozliczyć różnice inwentaryzacyjne. W tym celu sporządza się zestawienia zbiorcze spisów z natury, zestawienia różnic inwentaryzacyjnych, zestawienia kompensat niedoborów i nadwyżek na artykułach podobnych, wyjaśnienia osób odpowiedzialnych materialnie, decyzje kierownika jednostki, polecenia księgowania dotyczące ujęcia w ewidencji rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych (dokumentację poinwentaryzacyjną przedstawimy w kolejnym numerze).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dla przypomnienia przedstawiamy tabelę dotyczącą terminów inwentaryzacji i częstotliwości ich przeprowadzania (zob. tabela).

Chociaż nie wynika to z wprost z przepisów ustawy o rachunkowości, wskazane jest, żeby kierownik jednostki w wydanym przez siebie zarządzeniu określił terminy i zasady przeprowadzenia inwentaryzacji. Służyć to będzie prawidłowemu przygotowaniu inwentaryzacji poprzez określenie procedur związanych z ustaleniem składu komisji inwentaryzacyjnej, celów i sposobów, a także metod inwentaryzacji.

Przykład zarządzenia kierownika jednostki w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji składników majątku zawiera wzór nr 1.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kolejnym etapem jest wydanie zarządzenia w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej - zob. wzór nr 2.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przed rozpoczęciem spisu z natury należy przyjąć od osoby materialnie odpowiedzialnej stosowne oświadczenie - zob. wzór nr 3.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kolejnym etapem jest przygotowanie przez dział księgowości ostemplowanych i ponumerowanych arkuszy spisowych. Główny Księgowy jest zobowiązany wydać arkusze spisowe przewodniczącemu Komisji Inwentaryzacyjnej w dniu rozpoczęcia inwentaryzacji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK