| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Anulowanie faktury możliwe tylko wtedy, gdy nie doszło do sprzedaży

Anulowanie faktury możliwe tylko wtedy, gdy nie doszło do sprzedaży

Spółka, od której wynajmujemy lokal, anulowała kilka faktur za czynsz z ubiegłego roku i w zamian wystawiła nowe, z bieżącą datą. Czy tego typu operacja jest dozwolona? Jak to zaksięgować?


rada

Jeżeli usługa została wykonana, a faktury wprowadzono do obrotu, to kontrahent nie miał żadnych podstaw do ich anulowania. Jeśli pierwotne faktury były błędnie wystawione, należało wystawić faktury korygujące z bieżącą datą.

uzasadnienie

Problem ten nie został wprost uregulowany w ustawach podatkowych ani w przepisach wykonawczych. Dlatego kwestia anulowania błędnie wystawionych faktur VAT doczekała się wielu interpretacji urzędów skarbowych oraz bogatego orzecznictwa sądowego.

W interpretacjach prawa podatkowego oraz orzecznictwie sądowym wprowadza się możliwość, a nawet konieczność, anulowania faktur VAT jedynie w przypadku, gdy nie doszło do sprzedaży, a faktura nie została wprowadzona do obrotu. W takiej sytuacji nie ma możliwości wystawienia faktury korygującej. Jedynym wyjściem jest anulowanie faktury. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 czerwca 2004 r., sygn. akt III SA 238/03.

Mimo iż przepisy § 43 i 44 rozporządzenia Ministra Finansów z 21.12.1995 r. nie przewidują możliwości wystawienia faktury korygującej w przypadku omyłkowego wystawienia faktury, uznać trzeba, iż podatnik ma prawo do wycofania takiej faktury z obrotu gospodarczego poprzez jej anulowanie.

W podobnym tonie brzmi uchwała składu siedmiu sędziów NSA z 22 kwietnia 2002 r., sygn. akt FPS 2/02, która stanowi: W przypadku natomiast wystawienia faktury wraz z podatkiem, która nie dokumentuje rzeczywistej sprzedaży, stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy została ona wystawiona bezpodstawnie - z naruszeniem art. 32 u.p.t.u. - nie dokumentując legalnego (zgodnego z prawem) obrotu towarami i usługami, stanowiąc tym samym częstokroć czyn zabroniony, nie może być korygowana jakąkolwiek fakturą legalnego obrotu. Nie ma zresztą potrzeby wystawiania w takim przypadku faktury korygującej, gdyż faktura nie dokumentująca rzeczywistej sprzedaży jest bezskuteczna prawnie i w związku z tym nie może wywołać żadnych skutków podatkowych u jej wystawcy ani odbiorcy (por. art. 3 ust. 1 pkt 3 u.p.t.u.).

Z treści pytania nie wynika, jaki był powód anulowania faktur za wynajem pomieszczeń. Można jednak przypuszczać, że usługa najmu została wykonana, faktury wprowadzono do obrotu, w związku z tym nie ma podstaw do ich anulowania. Jeżeli przyczyną anulowania jest np. udzielenie rabatu, skonta bądź nastąpiła pomyłka w cenie, to jedyną dopuszczalną możliwością jest wystawienie faktur korygujących.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »