| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Jak ująć w bilansie saldo konta rozliczeń

Jak ująć w bilansie saldo konta rozliczeń

Fakturę, którą otrzymaliśmy w styczniu tego roku, podzieliłam na koszty 2007 i 2008 roku. Koszty przypadające na ubiegły rok zaksięgowałam w grudniu - strona Wn konta zespołu 4, Ma konto 302 rozliczenie, natomiast w styczniu: strona Ma konta 210 rozrachunki 222VAT i Wn 302 rozliczenie, a także koszty przypadające na 2008 rok Wn konto zespołu 4, Ma konto 302. W związku z tym na koniec grudnia pozostała nierozliczona kwota po stronie Ma konta 302. Gdzie mam ją ująć w pasywach bilansu?


Saldo kredytowe konta 302 „Rozliczenie zakupu usług i robót” powstaje w momencie, gdy w danym roku obrotowym firma nie otrzymała faktury za daną usługę. Dlatego w sporządzanym za 2007 rok saldo Ma tego konta powinno zostać przeniesione do pasywów bilansu i umieszczone w pozycji B.III Zobowiązania i odpowiednio - wobec jednostek powiązanych lub wobec pozostałych jednostek.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że czytelnik przyporządkował koszty do odpowiednich okresów sprawozdawczych. Takie postępowanie wynika z wymogów ustawy o rachunkowości, które nakazują ujmować w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte, przypadające na rzecz jednostki, przychody i obciążające je koszty związane z tymi przychodami dotyczącymi danego roku obrotowego, bez względu na termin ich zapłaty. Z kolei dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane są koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.

Takie ujmowanie kosztów jest konieczne, jeżeli kwoty są istotne, w przeciwnym przypadku nie ma takiego obowiązku.

Czytelnik nie podaje, jakich usług dotyczy księgowanie. Przykładem takiej sytuacji są usługi transportowe, gdy w styczniu firma otrzyma fakturę za usługi wykonane w grudniu 2007 r. i styczniu 2008 r. W takim przypadku, na podstawie dokumentu polecenia księgowania, należy dokonać zapisu: strona Wn konta 420 „Usługi obce”, strona Ma konta 302 „Rozliczenie zakupu usług i robót”. Rozliczenie kosztów nastąpi w księgach rachunkowych okresu, w którym firma otrzymała fakturę: strona Wn konta 300 „Rozliczenie zakupu usług i robót” - cenie nabycia, strona Wn konta 225 „Rozliczenie VAT naliczonego” - wartość podatku, strona Ma konta 202 „Rozrachunki z dostawcami” - łączna kwota zobowiązania. Z kolei koszty dotyczące roku 2008 należy ująć zapisem: strona Wn konta 420 „Usługi obce”, strona Ma konta 300 „Rozliczenie zakupu usług i robót”.

Może się jednak zdarzyć, że faktura dotycząca kosztów poprzedniego okresu sprawozdawczego, np. 2007 roku, zostanie dostarczona, gdy księgi rachunkowe tego okresu będą już zamknięte. W takiej sytuacji jednostka musi zaksięgować koszty w roku obrotowym, w którym faktura wpłynęła do firmy.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Monitor Księgowego225.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Zmiany w VAT w 2016 r.

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »