| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Czy można zwiększyć wartość budynku

Czy można zwiększyć wartość budynku

Na początku 2007 roku kupiliśmy budynek. W grudniu w związku z faktem, że ubiegamy się o kredyt, rzeczoznawca wycenił budynek więcej o kilkanaście procent. Czy jako wartość bilansową mogę przyjąć wycenę rzeczoznawcy?


Czytelnik nie określił w pytaniu, czy budynek jest używany dla celów działalności operacyjnej, czyli stanowi w księgach rachunkowy środek trwały, czy też traktowany jest jako inwestycja. Jest to ważne ze względu na fakt, że w tym zakresie polskie prawo bilansowe w odmienny sposób podchodzi do wyceny. Zobaczmy więc, jak ustawa o rachunkowości reguluje sposób wyceny bilansowej nieruchomości, która stanowi środek trwały.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 28 ustawy o rachunkowości w takiej sytuacji wartość dla celów sprawozdania finansowego określa się według cen nabycia lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

Warto pamiętać, że aktualizacji wyceny można dokonać zgodnie z art. 31 ust. 3 tylko na podstawie odrębnych przepisów. Natomiast ostatnia taka aktualizacja została dokonana 1 stycznia 1995 r.

W praktyce oznacza to, że budynek będący środkiem trwałym nie może zostać pokazany w bilansie w wyższej wartości poza jedną sytuacją, która nie została wskazana w art. 28 ustawy. Jest to dopuszczalne tylko wtedy, gdy środek trwały zostanie ulepszony.

Przykładowo stanie się tak, gdy spółka zainstaluje w budynku klimatyzację lub system alarmowy. Tego rodzaju wydatki powodują wzrost wartości środka trwałego w stosunku do ujęcia początkowego. Powstaje też wtedy nowa podstawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Żadna z tych sytuacji nie miała jednak miejsca w przypadku czytelnika. Dlatego też w tej sytuacji odpowiedź na pytanie brzmi nie - nie może on skorzystać z wyceny rzeczoznawcy przy wycenie bilansowej.

Można by się jedynie zastanowić, czy nie miałaby ona znaczenia w sytuacji odwrotnej, czyli jeżeli rzeczoznawca wyceniłby budynek na mniejszą wartość. Wtedy należałoby rozważyć, czy nie istnieją przesłanki do dokonania odpisu aktualizującego wartość nieruchomości.

Inaczej jest w przypadku budynków stanowiących inwestycje. W tej sytuacji dopuszczane są trzy metody, co wynika z art. 28 ust. 1 pkt 1a ustawy o rachunkowości.

Zgodnie z tym przepisem nieruchomości zaliczane do inwestycji - na dzień bilansowy wycenia się według zasad stosowanych do środków trwałych, określonych w art. 28 ust. 1 pkt 1 oraz w art. 31, art. 32 ust. 1-5 i art. 33 ust. 1, lub według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej.

Po pierwsze, na dzień bilansowy wartość nieruchomości inwestycyjnej można ustalić według ceny nabycia pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Mogą też być wyceniane według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej. W takim przypadku wzrost wartości inwestycji do poziomu cen rynkowych zwiększa, zgodnie z art. 35 ust. 4 ustawy, kapitał z aktualizacji wyceny.

Odnosząc się do pytania czytelnika, warto zauważyć, że czytelnik nie może wybrać dowolnie zasady wyceny. Musi skorzystać z tej, która jest zapisana w polityce rachunkowości jego firmy.

Agnieszka Pokojska

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 28 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK