| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bez certyfikatu

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bez certyfikatu

Wchodząca w życie 10 sierpnia 2014 r. ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych dereguluje lub całkowicie dereglamentuje 9 zawodów rynku finansowego. Istotą zmian jest całkowita likwidacja procesu wydawania certyfikatu księgowego. W związku z tym czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie mogła wykonywać każda osoba, która spełni wymogi dotyczące posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych i niekaralności oraz wykupi ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Od 10 sierpnia 2014 r. (tj. po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej) działalność usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą wykonywać przedsiębiorcy, pod warunkiem że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby, które:

1) mają pełną zdolność do czynności prawnych,

Umowa biura rachunkowego z klientem - wzór

Zapisz się na nasz newsletter

2) nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.

Spełnienie tych warunków oraz zawarcie umowy ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością (zgodnie z art. 76h ust. 1 uor) uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Cały artykuł na portalu INFORFK: Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014 r.

Artykuł omawia zmiany, jakie wejdą w życie 10 sierpnia w zakresie deregulacji zawodów księgowych.  Wskazuje zmiany wymogów w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i skutki likwidacji procesu wydawania certyfikatu księgowego przez Ministra Finansów.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK