| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych a certyfikat księgowy

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych a certyfikat księgowy

Zgodnie z tzw. drugą ustawą deregulacyjną, usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych może obecnie wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, wykazuje niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, a także posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Co zatem stanie się z certyfikatami księgowymi?

Deregulacja zawodów księgowych

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych po 10 sierpnia 2014 r.

Zobacz wskaźnik: Podatek od czynności cywilnoprawnych

Ministerstwo Finansów przypomina, że 10 sierpnia 2014 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. poz. 769). Z tym dniem nastąpiła dereglamentacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Największe zmiany dotyczą usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 76a ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013r. poz. 330 z późn. zm.) czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać każda osoba, która:

- posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, oraz

- posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Od dnia wejścia w życie nowych przepisów możliwe jest usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych przez praktycznie każdego. Zrezygnowano bowiem z wymogów do tej pory obowiązkowych. Nie ma już konieczności spełnienia kryteriów w zakresie wykształcenia czy praktyki zawodowej.

Otwarty dostęp do zawodu doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Egzaminy na certyfikat księgowy

W związku ze zmianami, które weszły w życie 10 sierpnia 2014 r. nastąpi całkowita likwidacja procesu wydawania certyfikatu księgowego przez Ministra Finansów. Jeżeli chodzi o wnioski o wydanie certyfikatu księgowego – złożone do dnia 9 sierpnia 2014 r. zostaną rozpatrzone na dotychczasowych zasadach. Osoby, które złożyły wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu – do dnia 9 sierpnia 2014 r. – będą mogły przystąpić do egzaminu na dotychczasowych zasadach.

Planowany termin przeprowadzenia takiego egzaminu to październik 2014 r. O dacie egzaminu, miejscu jego przeprowadzenia, wysokości opłaty egzaminacyjnej, terminie wniesienia opłaty, a także numerze konta bankowego organizatora egzaminu wnioskodawcy będą powiadamiani przez Komisję Egzaminacyjną odrębnym pismem. Osoby, które przystąpią do „ostatniego egzaminu", co do których mają zastosowanie przepisy przejściowe, i zdadzą go z wynikiem pozytywnym będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie certyfikatu księgowego w ciągu 3 miesięcy od dnia otrzymania zaświadczenia potwierdzającego zdanie tego egzaminu.

Po wejściu w życie przepisów ustawy deregulacyjnej, certyfikaty księgowe czy świadectwa kwalifikacyjne, które zostały wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność, a osoby je posiadające będą mogły się nadal nimi posługiwać w celu potwierdzania kwalifikacji zawodowych. Wykaz osób, które zdały egzamin i uzyskały certyfikat księgowy bądź świadectwo kwalifikacyjne w dalszym ciągu będzie zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Opracowane na podstawie materiałów MF

Autor: Marta Przyborowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK