| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych a certyfikat księgowy

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych a certyfikat księgowy

Zgodnie z tzw. drugą ustawą deregulacyjną, usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych może obecnie wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, wykazuje niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, a także posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Co zatem stanie się z certyfikatami księgowymi?

Deregulacja zawodów księgowych

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych po 10 sierpnia 2014 r.

Zobacz wskaźnik: Podatek od czynności cywilnoprawnych

Ministerstwo Finansów przypomina, że 10 sierpnia 2014 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. poz. 769). Z tym dniem nastąpiła dereglamentacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Największe zmiany dotyczą usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 76a ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013r. poz. 330 z późn. zm.) czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać każda osoba, która:

- posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, oraz

- posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Od dnia wejścia w życie nowych przepisów możliwe jest usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych przez praktycznie każdego. Zrezygnowano bowiem z wymogów do tej pory obowiązkowych. Nie ma już konieczności spełnienia kryteriów w zakresie wykształcenia czy praktyki zawodowej.

Otwarty dostęp do zawodu doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Egzaminy na certyfikat księgowy

W związku ze zmianami, które weszły w życie 10 sierpnia 2014 r. nastąpi całkowita likwidacja procesu wydawania certyfikatu księgowego przez Ministra Finansów. Jeżeli chodzi o wnioski o wydanie certyfikatu księgowego – złożone do dnia 9 sierpnia 2014 r. zostaną rozpatrzone na dotychczasowych zasadach. Osoby, które złożyły wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu – do dnia 9 sierpnia 2014 r. – będą mogły przystąpić do egzaminu na dotychczasowych zasadach.

Planowany termin przeprowadzenia takiego egzaminu to październik 2014 r. O dacie egzaminu, miejscu jego przeprowadzenia, wysokości opłaty egzaminacyjnej, terminie wniesienia opłaty, a także numerze konta bankowego organizatora egzaminu wnioskodawcy będą powiadamiani przez Komisję Egzaminacyjną odrębnym pismem. Osoby, które przystąpią do „ostatniego egzaminu", co do których mają zastosowanie przepisy przejściowe, i zdadzą go z wynikiem pozytywnym będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie certyfikatu księgowego w ciągu 3 miesięcy od dnia otrzymania zaświadczenia potwierdzającego zdanie tego egzaminu.

Po wejściu w życie przepisów ustawy deregulacyjnej, certyfikaty księgowe czy świadectwa kwalifikacyjne, które zostały wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność, a osoby je posiadające będą mogły się nadal nimi posługiwać w celu potwierdzania kwalifikacji zawodowych. Wykaz osób, które zdały egzamin i uzyskały certyfikat księgowy bądź świadectwo kwalifikacyjne w dalszym ciągu będzie zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Opracowane na podstawie materiałów MF

Autor: Marta Przyborowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »