| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Czy należy utworzyć odpis aktualizujący należność

Czy należy utworzyć odpis aktualizujący należność

W księgach rachunkowych naszej firmy w należnościach posiadamy fakturę na ok. 2 tys. zł. Faktura została wystawiona we wrześniu, jednak do dziś nie została zapłacona. Niedawno zostało wysłane wezwanie do zapłaty. Czy powinnam utworzyć na to odpis aktualizujący?


Każdy przypadek niezapłaconej należności musi być rozpatrzony przez firmę indywidualne. W tym celu należy przeanalizować stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty. Do kwestii aktualizacji należności odnosi się art. 35b ustawy o rachunkowości. Przepis ten nakazuje dokonać odpisu aktualizującego w przypadku należności przeterminowanych lub nieprzeterminowanych o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności, w przypadkach uzasadnionych rodzajem prowadzonej działalności lub strukturą odbiorców - w wysokości wiarygodnie oszacowanej kwoty odpisu, w tym także ogólnego, na nieściągalne należności. Przepis ten nie daje jednak wskazówek, w jakiej wysokości dokonać tego odpisu. Nie ma też innego przepisu, który dawałby dokładne wytyczne w tej kwestii.

Warto więc zwrócić uwagę, na fakt, że w praktyce przyjęte jest (takich zasad przestrzegają niektórzy biegli rewidenci), że jeżeli minęło 180 dni od momentu, kiedy kontrahent powinien uregulować należność, to taką należność - w zależności od specyfiki branży - powinno się objąć co najmniej 50 proc. odpisem aktualizującym lub nawet w całości uznać jako należność niespłacalną. Pozycja bilansowa „Należności krótkoterminowe” powinna uwzględniać wyłącznie realizowalne należności, które jednostka może otrzymać z dużym prawdopodobieństwem. Informację na temat odpisów aktualizujących należy ujawnić w informacji dodatkowej do sprawozdania.

W przypadku czytelnika niezapłacona kwota nie jest wartością znaczącą z tego względu, że w momencie, gdy odpis będzie utworzony na połowę należności czy na całość nie wpłynie to znacząco na sytuację finansową przedstawianą w sprawozdaniu finansowym. Niewątpliwie jednak będzie trzeba go utworzyć jeżeli kontrahent nie ureguluje należności po potrzymaniu wezwania do zapłaty.

Oprócz należności przeterminowanych ustawa o rachunkowości wymienia również inne sytuacje, w których dokonanie odpisu aktualizującego jest niezbędne.

Po pierwsze, należy to uczynić, jeżeli dłużnik został postawiony w stan likwidacji lub upadłości. Wtedy odpisu dokonuje się w wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem.

Również w przypadku należności kwestionowanych przez dłużników oraz z których zapłatą dłużnik zalega, a według oceny jego sytuacji majątkowej i finansowej spłata należności w umownej kwocie nie jest prawdopodobna - należy dokonać odpisu do wysokości niepokrytej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności.

Dzięki dokonanym odpisom w bilansie zostają wykazane należność o obniżonej wartości. Warto jednak pamiętać, że jeżeli przyczyna utworzenia odpisu ustanie, należy rozliczyć dokonany uprzednio odpis, zaliczając jego zmniejszenie do odpowiedniego konta przychodów.

WAŻNE

Spółki w części sprawozdania finansowego - dodatkowe informacje i objaśnienia, powinny zawrzeć dane o odpisach aktualizujących wartość należności, ze wskazaniem stanu na początek roku obrotowego, a także zwiększeniach, wykorzystaniu, rozwiązaniu i stanie na koniec roku obrotowego.

AGNIESZKA POKOJSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 35b ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »