| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej, opracowane wspólnie przez ekspertów z wielu państw, to nowe narzędzie, które ma za zadanie ułatwić firmom i pracownikom podejmowanie lepszych decyzji biznesowych, umożliwiając tym samym ich szybszy rozwój.


Wypowiedzi uczestników debaty:

dr Andrzej Jakubowicz, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ekonomistów

- Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej wynikają z globalizacji, z ogólnej globalizacji gospodarki światowej. Stąd powstanie takich organizacji jak CIMA, które działają na terenie całego świata i próbują udoskonalić tego typu narzędzia biznesowe. Sama przydatność Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej zależy oczywiście od ich zawartości, tzn. zawarte w Zasadach szczegóły decydują o ich przydatności na gruncie przedsiębiorstw. I oczywiście tutaj trzeba brać pod uwagę specyfikę międzynarodową, a także rozwiązania dotychczasowe, bo przecież rachunkowość zarządcza w Polsce stosowana jest od dawna. Można powiedzieć, że pewne wyzwolenie rachunkowości zarządczej, pewna swoboda działalności w tym zakresie da się zauważyć po okresie wejścia w naszym kraju systemu gospodarki rynkowej.


prof. Anna Karmańska, Kierownik Katedry Rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej

- Rachunkowość zarządcza rachuje, interpretuje, komunikuje. Po co? Po to, żeby zarządzanie było skuteczniejsze, efektywniejsze, przeradzało się w rentowność, w produkt krajowy brutto. W skali mikro i makro.

- To jest ten czas, w którym musimy się odnaleźć, musimy się nauczyć selekcjonować informacje. Jak ja oceniam Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej? Przeglądając uważnie tę broszurę z Zasadami, którą otrzymaliśmy, wyobraziła sobie, że tak naprawdę Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej to wielorakie sito – sito do przesiewania informacji. Państwo pokazaliście, tworząc te Zasady, różne obszary, w których informacja jest ważna i metodycznie, według czterech kryteriów czy cech przesiewaliście te informacje. I to jest fantastyczny pomocnik, jeżeli chodzi o tworzenie krwioobiegu informacyjnego w przedsiębiorstwie. To jest też narzędzie edukacyjne dla praktyków, którzy w tym przedsiębiorstwie już tkwią, tkwią też w pewnych konwenansach, nawykach, w pewnych stereotypach.


Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA w Polsce

- Myślę, że świadomość wdrażania w firmach zasad rachunkowości zarządczej jest coraz większa. Staramy się, jako CIMA w Polsce, kształcić młodych ludzi, którzy mieliby doskonałą wiedzę na temat stosowania i wdrażania zasad rachunkowości zarządczej. Wśród studentów tego kierunku na SGH w Warszawie, ja również wśród studentów innych uczelni, z którymi współpracujemy, jest sporo osób, które zasady rachunkowości zarządczej stosują już w praktyce.

- Zdecydowanie warto stosować zasady rachunkowości zarządczej w praktyce, ponieważ zastosowanie nawet jednej z tych zasad może przynieść firmie duże korzyści, chociażby zintegrowanie wiedzy pomiędzy pracownikami, poprawa wymiany informacji – to już przynosi dodatkową wartość firmie.


Mirosław Szczepański, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

- To, co my powinniśmy zrobić, to na pewno być gotowymi do dostarczania takiej informacji, być zawsze na wyciągnięcie ręki. I tutaj jest bardzo dużo do zrobienia, oczywiście w sferze edukacyjnej, ale też w sferze odpowiedzialności społecznej - na poziomie państwa czy samorządu. Każdy przedsiębiorca, już na poziomie samorządów, powinien mieć łatwy dostęp do takich informacji (do zasad rachunkowości zarządczej). Dostęp wspierany przez organy samorządowe, np. w ramach inkubatorów przedsiębiorczości czy innych przedsięwzięć, które będą pomagały tym przedsiębiorcom, którzy będą próbowali wejść na wyższy poziom rozwoju gospodarczego. Na pewno - i tutaj też jest dużo zadań stojących przed nami - konieczne jest podniesienie standardów rad nadzorczych. Właśnie rolą rady nadzorczej jest m.in. wymuszenie na zarządach stosowania pewnych przyjętych globalnie standardów, chociażby właśnie w obszarze rachunkowości zarządczej. Jest tutaj jeszcze dużo do zrobienia, jeżeli chodzi o narzędzia i świadomość członków rad nadzorczych w tym zakresie.

Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK