| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej, opracowane wspólnie przez ekspertów z wielu państw, to nowe narzędzie, które ma za zadanie ułatwić firmom i pracownikom podejmowanie lepszych decyzji biznesowych, umożliwiając tym samym ich szybszy rozwój.


Wypowiedzi uczestników debaty:

dr Andrzej Jakubowicz, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ekonomistów

- Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej wynikają z globalizacji, z ogólnej globalizacji gospodarki światowej. Stąd powstanie takich organizacji jak CIMA, które działają na terenie całego świata i próbują udoskonalić tego typu narzędzia biznesowe. Sama przydatność Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej zależy oczywiście od ich zawartości, tzn. zawarte w Zasadach szczegóły decydują o ich przydatności na gruncie przedsiębiorstw. I oczywiście tutaj trzeba brać pod uwagę specyfikę międzynarodową, a także rozwiązania dotychczasowe, bo przecież rachunkowość zarządcza w Polsce stosowana jest od dawna. Można powiedzieć, że pewne wyzwolenie rachunkowości zarządczej, pewna swoboda działalności w tym zakresie da się zauważyć po okresie wejścia w naszym kraju systemu gospodarki rynkowej.


prof. Anna Karmańska, Kierownik Katedry Rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej

- Rachunkowość zarządcza rachuje, interpretuje, komunikuje. Po co? Po to, żeby zarządzanie było skuteczniejsze, efektywniejsze, przeradzało się w rentowność, w produkt krajowy brutto. W skali mikro i makro.

- To jest ten czas, w którym musimy się odnaleźć, musimy się nauczyć selekcjonować informacje. Jak ja oceniam Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej? Przeglądając uważnie tę broszurę z Zasadami, którą otrzymaliśmy, wyobraziła sobie, że tak naprawdę Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej to wielorakie sito – sito do przesiewania informacji. Państwo pokazaliście, tworząc te Zasady, różne obszary, w których informacja jest ważna i metodycznie, według czterech kryteriów czy cech przesiewaliście te informacje. I to jest fantastyczny pomocnik, jeżeli chodzi o tworzenie krwioobiegu informacyjnego w przedsiębiorstwie. To jest też narzędzie edukacyjne dla praktyków, którzy w tym przedsiębiorstwie już tkwią, tkwią też w pewnych konwenansach, nawykach, w pewnych stereotypach.


Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA w Polsce

- Myślę, że świadomość wdrażania w firmach zasad rachunkowości zarządczej jest coraz większa. Staramy się, jako CIMA w Polsce, kształcić młodych ludzi, którzy mieliby doskonałą wiedzę na temat stosowania i wdrażania zasad rachunkowości zarządczej. Wśród studentów tego kierunku na SGH w Warszawie, ja również wśród studentów innych uczelni, z którymi współpracujemy, jest sporo osób, które zasady rachunkowości zarządczej stosują już w praktyce.

- Zdecydowanie warto stosować zasady rachunkowości zarządczej w praktyce, ponieważ zastosowanie nawet jednej z tych zasad może przynieść firmie duże korzyści, chociażby zintegrowanie wiedzy pomiędzy pracownikami, poprawa wymiany informacji – to już przynosi dodatkową wartość firmie.


Mirosław Szczepański, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

- To, co my powinniśmy zrobić, to na pewno być gotowymi do dostarczania takiej informacji, być zawsze na wyciągnięcie ręki. I tutaj jest bardzo dużo do zrobienia, oczywiście w sferze edukacyjnej, ale też w sferze odpowiedzialności społecznej - na poziomie państwa czy samorządu. Każdy przedsiębiorca, już na poziomie samorządów, powinien mieć łatwy dostęp do takich informacji (do zasad rachunkowości zarządczej). Dostęp wspierany przez organy samorządowe, np. w ramach inkubatorów przedsiębiorczości czy innych przedsięwzięć, które będą pomagały tym przedsiębiorcom, którzy będą próbowali wejść na wyższy poziom rozwoju gospodarczego. Na pewno - i tutaj też jest dużo zadań stojących przed nami - konieczne jest podniesienie standardów rad nadzorczych. Właśnie rolą rady nadzorczej jest m.in. wymuszenie na zarządach stosowania pewnych przyjętych globalnie standardów, chociażby właśnie w obszarze rachunkowości zarządczej. Jest tutaj jeszcze dużo do zrobienia, jeżeli chodzi o narzędzia i świadomość członków rad nadzorczych w tym zakresie.

Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK