REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej przygotowane przez CIMA i AICPA

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej
Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej, opracowane wspólnie przez ekspertów z wielu państw, to nowe narzędzie, które ma za zadanie ułatwić firmom i pracownikom podejmowanie lepszych decyzji biznesowych, umożliwiając tym samym ich szybszy rozwój.

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of CPAs (AICPA) opracowały Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej. Ich prezentacja w Polsce miała miejsce w dniu 25 listopada br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Prezentacji towarzyszyła debata pod tytułem „Rachunkowość zarządcza kluczem do innowacji i rozwoju”, w której udział wzięli Mirosław Szczepański, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie; Barbara Misterska-Dragan, Członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów; prof. Anna Karmańska, Kierownik Katedry Rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej; dr Andrzej Jakubowicz, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ekonomistów; Jakub Karbowiak, Dyrektor Finansowy sieci sklepów Piotr i Paweł; Robert Jasiński, Dyrektor Wykonawczy, PKN ORLEN S.A.; Paweł Dyguda, Senior Operations Manager, Internal Audit Services, Infosys BPO Polska; Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA w Polsce.

Autopromocja

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej stanowią zbiór dobrych praktyk, które powstały w efekcie szeroko zakrojonych konsultacji z dyrektorami zarządzającymi i finansowymi, badaczami uniwersyteckimi, regulatorami, instytucjami rządowymi oraz specjalistami z 20 krajów położonych na pięciu kontynentach. Powstawaniu Zasad towarzyszyło także badanie ankietowe przeprowadzone na zlecenie CIMA i AICPA wśród 1100 członków kadry kierowniczej wyższego szczebla z 35 krajów, które wykazało, że bliższa współpraca z pionem finansowym przy podejmowaniu decyzji pomaga skuteczniej zarządzać organizacjami w kolejnych latach, co potwierdziło 89% respondentów.

Globalne Zasad Rachunkowości Zarządczej na stronie CGMA

Z myślą o nowej erze w biznesie

Zdaniem twórców Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej podejmowanie właściwych decyzji nigdy wcześniej nie było tak ważnym – i trudnym – zadaniem. Innowacje burzą status quo, napędzając niesłabnącą konkurencję. Zalew informacji jeszcze bardziej komplikuje sytuację a działające pod presją tempa zmian organizacje często reagują impulsywnie, rezygnując z przemyślanych działań.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej zostały opracowane z myślą o nowej erze w biznesie. Rachunkowość zarządcza leży u podstaw skutecznego procesu decyzyjnego, ponieważ na pierwszym planie stawia najistotniejsze informacje i analizy, które służą tworzeniu i ochronie wartości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki uniwersalnemu zastosowaniu Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej będą pomagać organizacjom – dużym i małym, publicznym i prywatnym – w pozyskiwaniu wartości z coraz większej ilości dostępnych informacji. Adresatami zasad są dyrektorzy zarządzający, dyrektorzy finansowi i członkowie zarządów odpowiedzialni za nadzór nad efektywnością w zarządzanych przez siebie organizacjach. Skorzystają na nich również inwestorzy oraz pozostali interesariusze podmiotów gospodarczych.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej staną się filarem uniwersalnego systemu zarządzania efektywnością, który usprawni projektowanie i realizację strategii biznesowych, wspomagając kluczowe działania podejmowane przez działy firm zajmujące się rachunkowością zarządczą. Pełna wersja dokumentu zawiera wskazówki dotyczące stosowania każdej z zasad w 14 odrębnych obszarach praktyki, począwszy od strategii finansowej, a skończywszy na zarządzaniu ryzykiem.

Rachunkowość zarządcza to pozyskiwanie, analizowanie, komunikowanie oraz wykorzystywanie informacji finansowych i niefinansowych – które mają znaczenie przy podejmowaniu decyzji biznesowych – w celu tworzenia i ochrony wartości dla organizacji.


Cztery globalne zasady rachunkowości zarządczej

Na Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej składają się cztery zasady oraz to, jaki efekt można dzięki ich zastosowaniu uzyskać.


Zasada: Komunikacja zapewnia lepsze zrozumienie sytuacji i umożliwia wpływanie na nią

Skutek: Wywieranie wpływu

Rachunkowość zarządcza rozpoczyna się i kończy rozmową. Zasady zostały opracowane po to, aby wspierać organizacje przedzierające się przez „silosy danych” i promować myślenie zintegrowane skutkujące podejmowaniem trafnych decyzji.


Zasada: Informacje są istotne

Skutek: Uzyskanie istotnych informacji

Rachunkowość zarządcza umożliwia decydentom pozyskiwanie istotnych informacji we właściwym momencie. Zasady ułatwiają identyfikowanie historycznych, aktualnych i przyszłych informacji, w tym danych finansowych i niefinansowych pochodzących ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych. Dotyczy to informacji na temat społeczeństwa, środowiska oraz danych ekonomicznych.


Zasada: Analiza oddziaływania na wartość

Skutek: Tworzenie wartości

Rachunkowość zarządcza łączy strategię organizacji z jej modelem biznesowym. Ta zasada pomaga organizacjom symulować różne scenariusze pozwalające zrozumieć, w jaki sposób oddziałują one na tworzenie i ochronę wartości.


Zasada: Rozsądne zarządzanie buduje zaufanie

Skutek: Zdobycie zaufania

Rozliczalność i nadzór zwiększają obiektywność procesów decyzyjnych. Zachowanie równowagi między krótkoterminowymi interesami gospodarczymi a długofalową wartością dla interesariuszy zwiększa wiarygodność i zaufanie.

Jak wprowadzać uproszczenia w rachunkowości dla jednostek mikro



Wypowiedzi uczestników debaty:

dr Andrzej Jakubowicz, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ekonomistów

- Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej wynikają z globalizacji, z ogólnej globalizacji gospodarki światowej. Stąd powstanie takich organizacji jak CIMA, które działają na terenie całego świata i próbują udoskonalić tego typu narzędzia biznesowe. Sama przydatność Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej zależy oczywiście od ich zawartości, tzn. zawarte w Zasadach szczegóły decydują o ich przydatności na gruncie przedsiębiorstw. I oczywiście tutaj trzeba brać pod uwagę specyfikę międzynarodową, a także rozwiązania dotychczasowe, bo przecież rachunkowość zarządcza w Polsce stosowana jest od dawna. Można powiedzieć, że pewne wyzwolenie rachunkowości zarządczej, pewna swoboda działalności w tym zakresie da się zauważyć po okresie wejścia w naszym kraju systemu gospodarki rynkowej.


prof. Anna Karmańska, Kierownik Katedry Rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej

- Rachunkowość zarządcza rachuje, interpretuje, komunikuje. Po co? Po to, żeby zarządzanie było skuteczniejsze, efektywniejsze, przeradzało się w rentowność, w produkt krajowy brutto. W skali mikro i makro.

- To jest ten czas, w którym musimy się odnaleźć, musimy się nauczyć selekcjonować informacje. Jak ja oceniam Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej? Przeglądając uważnie tę broszurę z Zasadami, którą otrzymaliśmy, wyobraziła sobie, że tak naprawdę Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej to wielorakie sito – sito do przesiewania informacji. Państwo pokazaliście, tworząc te Zasady, różne obszary, w których informacja jest ważna i metodycznie, według czterech kryteriów czy cech przesiewaliście te informacje. I to jest fantastyczny pomocnik, jeżeli chodzi o tworzenie krwioobiegu informacyjnego w przedsiębiorstwie. To jest też narzędzie edukacyjne dla praktyków, którzy w tym przedsiębiorstwie już tkwią, tkwią też w pewnych konwenansach, nawykach, w pewnych stereotypach.


Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA w Polsce

- Myślę, że świadomość wdrażania w firmach zasad rachunkowości zarządczej jest coraz większa. Staramy się, jako CIMA w Polsce, kształcić młodych ludzi, którzy mieliby doskonałą wiedzę na temat stosowania i wdrażania zasad rachunkowości zarządczej. Wśród studentów tego kierunku na SGH w Warszawie, ja również wśród studentów innych uczelni, z którymi współpracujemy, jest sporo osób, które zasady rachunkowości zarządczej stosują już w praktyce.

- Zdecydowanie warto stosować zasady rachunkowości zarządczej w praktyce, ponieważ zastosowanie nawet jednej z tych zasad może przynieść firmie duże korzyści, chociażby zintegrowanie wiedzy pomiędzy pracownikami, poprawa wymiany informacji – to już przynosi dodatkową wartość firmie.


Mirosław Szczepański, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

- To, co my powinniśmy zrobić, to na pewno być gotowymi do dostarczania takiej informacji, być zawsze na wyciągnięcie ręki. I tutaj jest bardzo dużo do zrobienia, oczywiście w sferze edukacyjnej, ale też w sferze odpowiedzialności społecznej - na poziomie państwa czy samorządu. Każdy przedsiębiorca, już na poziomie samorządów, powinien mieć łatwy dostęp do takich informacji (do zasad rachunkowości zarządczej). Dostęp wspierany przez organy samorządowe, np. w ramach inkubatorów przedsiębiorczości czy innych przedsięwzięć, które będą pomagały tym przedsiębiorcom, którzy będą próbowali wejść na wyższy poziom rozwoju gospodarczego. Na pewno - i tutaj też jest dużo zadań stojących przed nami - konieczne jest podniesienie standardów rad nadzorczych. Właśnie rolą rady nadzorczej jest m.in. wymuszenie na zarządach stosowania pewnych przyjętych globalnie standardów, chociażby właśnie w obszarze rachunkowości zarządczej. Jest tutaj jeszcze dużo do zrobienia, jeżeli chodzi o narzędzia i świadomość członków rad nadzorczych w tym zakresie.

Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA