| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Controlling i rachunkowość zarządcza

Controlling i rachunkowość zarządcza

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność , tworzący nowy podmiot muszą rejestrować zdarzenia gospodarcze zgodnie z ustawą o rachunkowości i innymi aktami prawnymi regulującymi te kwestie. Często w początkowej fazie działalności zlecają ewidencję tych zdarzeń podmiotom zewnętrznym, kancelariom podatkowym i biurom rachunkowym.

We wstępnej  fazie działalności  zwykle do rejestracji i przetwarzania danych wystarcza arkusz kalkulacyjny. Wraz ze wzrostem skali działalności pojawia się potrzeba wykorzystania bardziej złożonych narzędzi i systemów wspomagających zarządzanie – systemu BI i controllingu.

Definicje i przedmiot controllingu są dostępne w literaturze przedmiotu, tutaj chciałbym przekazać początkującym przedsiębiorcom kilka praktycznych uwag, które pomogą im ustrzec się błędów często popełnianych w początkowym stadium organizacji.

Wraz ze wzrostem skali działalności  przedsiębiorcom zaczyna brakować czasu, organizacja zaczyna funkcjonować z mniejszą sprawnością, w naturalny sposób pojawia się potrzeba skuteczniejszego zarządzania danymi i automatyzacji procesów obróbki danych. Przedsiębiorcy wtedy dopiero zaczynają doceniać rangę tych danych, rangę informacji, które gromadzą. Często dopiero na tym etapie zwracają się o poradę do specjalistów i dowiadują się, że część informacji już bezpowrotnie utracili. Można je odzyskać, ale trzeba iście benedyktyńskiej pracy, aby uzyskać zadowalające efekty. Oczywiście taka sytuacja jest charakterystyczna z reguły  dla przedsiębiorstw z grupy małych i średnich nie działających w systemach franszyzowych.

Jakie dokumenty sprawdza biegły rewident podczas badania sprawozdania

 Co zrobić, aby nie angażując zbytnio środków w początkowym okresie działalności ustrzec się błędów i bezpowrotnie nie utracić cennych danych? Systemy BI i bardziej wyrafinowane narzędzia informatyczne wspomagające zarządzanie są zwykle w momencie rozpoczynania działalności niedostępne głównie z powodu ich ceny, ale też braku wiedzy i umiejętności obsługi tych narzędzi.

 Rozwiązaniem w tej fazie rozwoju może być budowa właściwej struktury organizacji i zakładowego planu kont zarządczych uwzględniających scenariusze rozwoju i docelowy kształtu struktury organizacji. Jest to bardzo ważny proces, fundament, na którym można będzie zbudować w przyszłości system BI i wdrożyć narzędzia controllingowe w przedsiębiorstwie. Pozwoli też na dokonywanie właściwego opisu zdarzeń gospodarczych, który w przyszłości pozwoli na wygenerowanie raportów zawierających dane historyczne istotne dla podejmowanych na przyszłość decyzji. Pozwoli też na właściwą rejestracje istotnych zdarzeń, które z punktu widzenia ustawy o rachunkowości w ogóle nie wymagają rejestracji ( np. zapytań ofertowych, rejestracji kosztów dla miejsca ich powstania itp.) Warto na tym etapie zainwestować stosunkowo niewielkie środki – da to w przyszłości duże oszczędności i pozwoli zoptymalizować decyzje o wyborze właściwych, dopasowanych do rodzaju i skali działalności  narzędzi wspomagających zarządzanie organizacją. Pozwoli też znacząco obniżyć koszt i usprawnić proces wdrożenia narzędzi, o których mowa.

Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej stosowane w Polsce

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK