| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > NGO-sy będą miały prościej! Zmiana w ustawie o rachunkowości w 2016 r.

NGO-sy będą miały prościej! Zmiana w ustawie o rachunkowości w 2016 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmienia dotychczasowe brzmienie ustawy o rachunkowości. Jest to dobra wiadomość dla małych organizacji oraz organizacji pozarządowych – oznacza to bowiem prostsze zasady prowadzenia księgowości. Na czym będzie ona teraz polegać?

Nowe zasady

Nowa ustawa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku, niesie pełen wachlarz udogodnień dla małych przedsiębiorstw. Będą one mogły prowadzić księgowość uproszczoną, co wiąże się z prostszą ewidencją przychodów i rozchodów. Warunkiem jest jednak osiągnięcie w roku podatkowym poprzedzającym rozliczenie przychodu nie przekraczającego 100 tysięcy złotych.

Uproszczona ewidencja zamiast ksiąg rachunkowych dla małych organizacji pozarządowych

Co ciekawe, NGO-sy będą mogły wybrać czy chcą  rozliczać się w sposób uproszczony czy na starych zasadach, a decyzję swoją przekazać do stosownego urzędu skarbowego w pierwszym miesiącu danego roku. Zgodnie z ustawą z nowych zasad skorzystać nie mogą organizacje pożytku publicznego oraz organizacje, które prowadzą działalność gospodarczą.

Zmiany w rachunkowości od 2016 roku

Informacje nt. sposobów prowadzenia księgowości przez NGO-sy – gdzie szukać?

Aktualnie nie są znane detale prowadzenia uproszczonej księgowości małych przedsiębiorstw – chodzi tu o warunki, którym powinna odpowiadać ewidencja przychodów i rozchodów oraz sposób jej realizowania. Będą one jednak zamieszczone w rozporządzeniu Ministra Finansów, którego wydanie powinno mieć miejsce w najbliższym czasie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Treść artykułu, który traktuje o nowych rozwiązaniach dla NGO-sów jest dostępna na stronie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pod adresem: http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/3352_u.htm

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK