| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Rezygnacja z bilansowej metody rozliczania różnic kursowych do 31 grudnia

Rezygnacja z bilansowej metody rozliczania różnic kursowych do 31 grudnia

Podatnicy w terminie do 31 grudnia 2015 r. muszą poinformować o rezygnacji z ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości. Zawiadomienie należy przekazać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Ustawy podatkowe zezwalają, by podatnicy prowadzący księgi rachunkowe ustalali różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości. Jednostki, które korzystały w poprzednim okresie z tego ułatwienia, mogą zrezygnować ze stosowania tej metody ustalania różnic kursowych i powrócić do stricte podatkowej metody ich ustalania (tj. ustalania różnic na podstawie art. 24c updof i art. 15a updop). Jeżeli rok podatkowy tych podmiotów jest zgodny z rokiem kalendarzowym, zawiadomienie o rezygnacji ze stosowania tej metody muszą przekazać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 31 grudnia 2015 r.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Jednostka ma możliwość rezygnacji z bilansowej metody rozliczania różnic kursowych, jeżeli tę metodę stosowała przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe. Okres ten liczy się od początku roku podatkowego, w którym metoda ta została przyjęta. A zatem od 1 stycznia 2016 r. mogą zrezygnować ze stosowania tej metody tylko te jednostki, które stosowały ją nieprzerwanie przez lata 2013–2015.

Oprac. Paweł Muż

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK