| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Rezygnacja z bilansowej metody rozliczania różnic kursowych do 31 grudnia

Rezygnacja z bilansowej metody rozliczania różnic kursowych do 31 grudnia

Podatnicy w terminie do 31 grudnia 2015 r. muszą poinformować o rezygnacji z ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości. Zawiadomienie należy przekazać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Ustawy podatkowe zezwalają, by podatnicy prowadzący księgi rachunkowe ustalali różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości. Jednostki, które korzystały w poprzednim okresie z tego ułatwienia, mogą zrezygnować ze stosowania tej metody ustalania różnic kursowych i powrócić do stricte podatkowej metody ich ustalania (tj. ustalania różnic na podstawie art. 24c updof i art. 15a updop). Jeżeli rok podatkowy tych podmiotów jest zgodny z rokiem kalendarzowym, zawiadomienie o rezygnacji ze stosowania tej metody muszą przekazać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 31 grudnia 2015 r.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Jednostka ma możliwość rezygnacji z bilansowej metody rozliczania różnic kursowych, jeżeli tę metodę stosowała przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe. Okres ten liczy się od początku roku podatkowego, w którym metoda ta została przyjęta. A zatem od 1 stycznia 2016 r. mogą zrezygnować ze stosowania tej metody tylko te jednostki, które stosowały ją nieprzerwanie przez lata 2013–2015.

Oprac. Paweł Muż

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK