| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Czy zakładowy plan kont powinien zawierać konta nieużywane przez jednostkę

Czy zakładowy plan kont powinien zawierać konta nieużywane przez jednostkę

Czy polityka rachunkowości i będący jej częścią plan kont muszą ujmować wszystkie konta, jakie są możliwe do założenia w przyszłości (np. według wzorcowego planu kont)? Czy wystarczy, że opisze się tylko te konta i operacje na nich, które są na dzień dzisiejszy wykorzystywane w firmie?

W zakładowym planie kont kierownik jednostki ma obowiązek ustalić wykaz kont księgi głównej, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej, biorąc pod uwagę przewidywane w najbliższym roku obrotowym operacje gospodarcze, które będą podlegać ewidencjonowaniu.

WAŻNE!

Należy podkreślić, że ustalona w formie pisemnej dokumentacja, w tym wykaz kont i ich powiązań, w każdej chwili może zostać zaktualizowana nawet w trakcie roku obrotowego.

Wprowadzenie dodatkowego konta księgi głównej w sytuacji, gdy nie wynika to ze zmiany zasad rachunkowości, ale np. z powodu, że spółka nieposiadająca gruntów zakupiła działkę, jest zabiegiem prostym i nie powinno rodzić większych komplikacji przy prowadzeniu rachunkowości. Z formalnego punktu widzenia „taki aneks” do ZPK musi zostać zatwierdzony przez kierownika jednostki, np. w formie zaktualizowanego wykazu kont księgi głównej, wydrukowanego „z systemu FK”.

Tadeusz Waślicki

autor jest biegłym rewidentem

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK