REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunkowość zarządcza w administrowaniu spółkami energetycznymi

Rachunkowość zarządcza w administrowaniu spółkami energetycznymi
Rachunkowość zarządcza w administrowaniu spółkami energetycznymi
Orlen

REKLAMA

REKLAMA

O roli rachunkowości zarządczej w administrowaniu publicznymi i prywatnymi spółkami energetycznymi, a także o korzyściach jakie płyną ze stosowania opracowanych przez CIMA i AICPA Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej (GMAP) dyskutowali uczestnicy spotkania reprezentujący polski sektor energetyczny.

Polecamy: Controlling i Rachunkowość Zarządcza – prenumerata

Autopromocja

Uczestnicy debaty, zorganizowanej z inicjatywy Instytutu CIMA, omówili także m.in. konieczność usprawnienia procesu decyzyjnego wewnątrz przedsiębiorstw, pozwalającą na uzyskanie przewagi konkurencyjnej nad innymi przedstawicielami branży.

W spotkaniu, które odbyło się 23 maja, uczestniczyli m.in. Jan Kowalczyk – ekspert polskiego sektora energetycznego i Emil Wojtowicz – CFO, Board Member, CFO, PGE. Do dyskusji włączyli się również: Urban Władysław Stanley (Member of the Audit Committee, Unipetrol), Marian Ber (Member of the Supervising Board; Silesia Energy Group), Marek Wadowski (Vicepresident of the Board, CFO, TAURON),  Grzegorz Rebajn (Director Finance and Administration at CZH SA), Krzysztof Opaliński  (Energia dla firm sp. z o.o / Fines SA head of supervisory board / Investor) oraz Paweł Kossecki (Independent financial consultant). Debatę prowadził specjalizujący się w tematyce sektora energetycznego reprezentant CIMA – Andrew Miskin, FCMA, CGMA.

Pierwszy standard z zakresu rachunkowości zarządczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spotkanie pozwoliło stronie publicznej i prywatnej omówić strategie rozwiązywania problemów w spółkach energetycznych, główne blokady decyzyjne i przyczyny ich występowania. Wśród kluczowych tematów poruszanych podczas wydarzenia znalazły się m.in. konieczność usprawnienia procesu decyzyjnego wewnątrz spółek, potrzeba stworzenia jednolitych zasad komunikacji czy włączenie w system sprawozdań finansowych pomijanych dotąd czynników, takich jak np. zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych.

- Z dyskusji wynika, że główne problemy, z którymi stykają się reprezentanci sektora energetycznego, wynikają z braku ogólnosektorowych standardów, którymi kierowaliby się specjaliści, niezależnie od przynależności do spółki. Dlatego tak ważne jest, żeby działy finansowe przyjęły ustandaryzowane zasady działalności operacyjnej. Mam na myśli ujednolicony sposób raportowania, biorący pod uwagę czynniki również pozafinansowe, jak np. reputacja spółki  – komentuje Jakub Bejnarowicz, Szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej.

Uczestnicy dyskusji poruszyli również temat Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej, które stają się nowym standardem w środowisku finansowym. Andrew Miskin, aktualny prezydent CIMA, podkreślił, że zanim CIMA i AICPA opracowały GMAP, z badań przeprowadzonych w firmach z różnych części świata wyniknęło, że nie tylko poszczególne przedsiębiorstwa rozumieją i stosują rachunkowość zarządczą w inny sposób – różnice w jej stosowaniu występują nawet w obrębie departamentów tej samej firmy. W wyniku takich rozbieżności biznes musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Odpowiedzią na tę sytuację jest jednak wdrożenie GMAP.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej

- Zwłaszcza w aktualnym, zmiennym otoczeniu biznesowym stosowanie jednakowych standardów rachunkowości zarządczej może stanowić nieocenioną pomoc w przypadku przedsiębiorstw z polskiego sektora energetycznego – podsumował Andrew Miskin.

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości


Uczestnicy dyskusji zwracali także uwagę na konieczność uzyskiwania i przekazywanie istotnych informacji, tworzenia wartości czy budowania zaufania wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Omówione zostały również aspekty związane z wartością, jaką specjaliści z zakresu rachunkowości zarządczej wnoszą do organizacji funkcjonujących w obrębie branży energetycznej.

- Kwalifikacja CIMA pozwala spojrzeć z dystansem na codzienne wyzwania w dynamicznie ewoluującym środowisku biznesowym. W porównaniu do takich programów, jak np. MBA, studia CIMA cechuje większa wszechstronność i  zasób narzędzi niezbędnych do osiągnięcia sukcesu – utrzymywał Marek Wadowski, CFO, TAURON.

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z rachunkowości zarządczej

Podczas debaty poruszono także temat różnic między amerykańskim US GAAP i IFRS na przykładzie wskaźnika EBITDA, który – mimo niekwestionowanej miarodajności – został w Stanach Zjednoczonych zakazany. Dlaczego?

- To szalenie ważny przykład w kontekście tej dyskusji. Pięćset największych firm operujących na terenie USA posiadało aż 214 różnych definicji EBITDA. Oczywistym jest, że generowało to chaos i niepotrzebne wyzwania – wyjaśnił Stan Urban CPA, CGMA, Member of the Audit Committee, Unipetrol. – W świetle najnowszych informacji o zacieśnieniu współpracy między Instytutem CIMA a amerykańskim stowarzyszeniem AICPA, zagadnienie to zasługuje na wyjątkową uwagę.

Profesjonaliści z księgowości i rachunkowości zarządczej zacieśniają współpracę

Więcej informacji na temat Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej znajduje się na stronie: http://www.cimaglobal.com/About-us/The-Global-Management-Accounting-Principles/ .

Autopromocja
Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA
Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    REKLAMA