| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Czy w kosztach ujmuje się zapasy

Czy w kosztach ujmuje się zapasy

Nasza firma skorzystała z możliwości przejścia na podatkową księgę przychodów i rozchodów w ciągu roku. Wartość zapasów w księgach rachunkowych na 31 sierpnia 2008 r. została objęta inwentaryzacją. Czy zapasy w całości ująć w kosztach we wrześniu 2008 r.?


ANNA PIWOŃSKA

konsultant w TPA Horwath Horodko Audit

Nie

Po otwarciu księgi przychodów i rozchodów na 1 września 2008 r. zapasy nie mogą być rozpoznane w kosztach we wrześniu 2008 r.

Zgodnie z art. 26 ustawy o rachunkowości jednostka ma obowiązek przeprowadzić inwentaryzację rzeczowych składników aktywów obrotowych na ostatni dzień roku obrotowego. Jednostka decydująca się na przejście z ksiąg rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów, wykorzystując podwyższenie limitu przychodów netto w znowelizowanej ustawie o rachunkowości, ma obowiązek zamknąć księgi rachunkowe na dzień 31 sierpnia 2008 r. i przeprowadzić procedury wymagane przy takim zamknięciu, włącznie z przeprowadzeniem spisu z natury.

Spis z natury zapasów jest ważny nie tylko w związku z procedurami zamknięcia ksiąg rachunkowych. Przejście powyższe wymaga zidentyfikowania sald pozycji w księgach, które w podatkowej księdze powinny być rozpoznane jako przychód lub koszt dla celów podatkowych. Zapasy są właśnie jedną z takich pozycji. Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dla potrzeb ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia towarów handlowych i materiałów, do określonej w trakcie powyższego spisu z natury wartości zapasów należy dodać wartość wydatków na zakup towarów handlowych i materiałów oraz wartość kosztów ubocznych zakupu w trakcie roku, oraz odjąć wartość spisu z natury przeprowadzonego na koniec roku podatkowego. Artykuł 27 rozporządzenia nie wymienia jednak wprost sytuacji przejścia z ksiąg rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów w ciągu roku obrotowego, co wydaje się być luką w przepisach prawnych.

Opr. AP

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 26 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »