| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Przy tworzeniu prospektu emisyjnego konieczne są sprawozdania z trzech ostatnich lat

Przy tworzeniu prospektu emisyjnego konieczne są sprawozdania z trzech ostatnich lat

W prospekcie emisyjnym dotyczącym akcji spółka musi zamieścić sprawozdania z trzech ostatnich lat.

Wejście na giełdę dla emitenta akcji wiąże się z przygotowaniem prospektu emisyjnego.

Jak przypomina Paweł Badowski, dyrektor w dziale audytu Mazars & Guérard Audyt, w takiej sytuacji firma zobowiązana jest zamieścić w prospekcie sprawozdania za trzy ostatnie lata obrotowe, przy czym dwa ostatnie powinny być przedstawione zgodnie ze standardami rachunkowości, jakie emitent będzie stosował przy sporządzaniu następnego, podlegającego obowiązkowi publikacji sprawozdania finansowego.

- Spółki sporządzające skonsolidowane sprawozdanie finansowe, których akcje notowane są na rynku regulowanym, muszą sporządzać to sprawozdanie zgodnie z wymogami Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej - zauważa nasz rozmówca.

Dodaje, że jednym z istotnych obszarów jest ujawnianie informacji o instrumentach finansowych zgodnie z MSSF 7, o czym spółki często zapominają. Standard reguluje ujawnienia informacji mających na celu zapewnienie użytkownikom sprawozdań finansowych większą niż dotychczas ilość informacji na temat aktywów i zobowiązań finansowych firmy oraz związanego z nimi ryzyka finansowego. MSSF 7 ujednolica zasady przedstawiania informacji dotyczących instrumentów finansowych oraz zarządzania ryzykiem finansowym zawartych do tej pory w MSR 30 oraz częściowo w MSR 32. Jednocześnie w znacznym stopniu poszerza zakres ujawnianych informacji, a co najistotniejsze, obowiązuje (w odróżnieniu od MSR 30) nie tylko instytucje finansowe, ale wszystkie jednostki stosujące MSR/MSSF. Jak podkreśla Paweł Badowski, MSSF 7 wymaga, aby informacje ujawniane w zakresie instrumentów finansowych i zarządzania ryzykiem były oparte na wewnętrznym raportowaniu przedsiębiorstwa. Na jego podstawie kierownictwo dokonuje decyzji o zarządzaniu ryzykiem.

- MSSF 7 wymaga między innymi ujawnienia informacji jakościowych i ilościowych związanych z poszczególnymi ryzykami, takimi jak ryzyko rynkowe, ryzyko kredytowe i ryzyko płynności - wyjaśnia ekspert z Mazars & Guérard Audyt. Te szczególne wymogi mogą stanowić poważną barierę w implementacji MSSF 7 przez przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

Z kolei Jarosław Bochenek, biegły rewident z Mazars & Guérard Audyt, zwraca uwagę na problemy z przedstawieniem w prospekcie danych dotyczących ostatnich trzech lat. Zdarza się bowiem, że w tym czasie zmieniają się zasady rachunkowości spółki. Może to być spowodowane na przykład zmianą formy prawnej, zmianą systemu informatycznego lub dostosowaniem zasad rachunkowości do obowiązujących przepisów.

- W związku z tym może się okazać, że sprawozdania za kolejne lata były sporządzane według innych zasad i nie są porównywalne - zauważa nasz rozmówca. Konieczne jest więc przekształcenie sprawozdań finansowych za poprzednie lata na podstawie jednolitych zasad (obowiązujących w ostatnim roku), tak aby można było mówić o ich porównywalności.

Co więcej, w przypadku sprawozdań skonsolidowanych muszą być one zgodne z wymogami standardów MSR/MSSF. Ekspert podkreśla, że równocześnie konieczne jest ujawnienie oraz objaśnienie wszelkich różnic powstałych z przekształcenia poprzednio sporządzonych i opublikowanych sprawozdań finansowych w stosunku do danych porównywalnych będących skutkiem tych przekształceń.

- Ujawnienia wymagają wszystkie zmiany w zasadach rachunkowości spółki dokonanych względem poprzedniego roku lub lat. Należy również wskazać ich przyczyny, tytuły oraz wpływ wywołanych tym skutków na sytuację majątkową i finansową, płynność oraz wynik finansowy i rentowność spółki - wskazuje Jarosław Bochenek.

Podkreśla również, że dokonanie przekształceń sprawozdań finansowych wiąże się zarówno z dużym nakładem pracy, jak i posiadaniem przez służby finansowe spółki odpowiedniej wiedzy. Czasem jednostki nie zdają sobie z tego sprawy odpowiednio wcześnie i zdarza się, że o obowiązku dokonania przekształcenia sprawozdań finansowych za lata poprzednie dowiadują się dopiero od biegłego rewidenta. Sytuacja taka powoduje niestety opóźnienia zarówno w przygotowaniu prospektu, jak również w terminie wejścia na giełdę.

ZMIANA ZASAD RACHUNKOWOŚCI

Jeżeli w ciągu trzech lat przed sporządzeniem prospektu emisyjnego spółka zmieniała zasadach rachunkowości, należy je ujawnić. Trzeba wskazać ich przyczyny, tytuły oraz wpływ wywołanych tym skutków na sytuację majątkową i finansową, płynność oraz wynik finansowy i rentowność spółki.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK